Už pri raňajkách ale možno spoznať niečo málo z hostiteľovej osobnosti. Stačí sa pozrieť na to, ako pripraví toasty. Miera opečenia podľa psychológov vypovedá o niektorých vlastnostiach.
Doktorka Christy Fergusson, psychologička zaoberajúca sa vzťahmi medzi preferenciami v jedle a osobnostnými rysmi, tvrdí, že existujú tri základné skupiny ľudí podľa troch stupňov opečenia toastu.
Veľmi svetlo opečený toast, ktorý nemá takmer zlatistý nádych alebo len na zlomku povrchu, pripravujú ľudia netrpezliví, ale zato veľmi spontánni. Vetroplachovia neustále pretekajúci sa s časom a plní elánu. Veci chcú mať rýchlo hotové, ale nezáleží im príliš na detaile a kvalite. Sú to jedinci ambiciózni, väčšinou sa vedia motivovať a zvládajú mnoho aktivít počas jediného dňa. Vždy majú energiu a neposedia. Jemný nedopečený toast im poskytuje istú formu relaxácie v zahltenom dni.
Opakom je toast spálený. Je čierny na celom povrchu a zdravá hnedá sotva presvitá. Títo ľudia sú trpezliví, pôžitkárski a veľmi radi si užívajú to, čo im lahodí. Bohužiaľ je im jedno, či sú ich pôžitky zdravé. Kvôli hedonizmu sú ochotní riskovať zdravie. Lenže títo ľudia sú silne sebavedomí a silné individuality, ktorým neprekáža odlišnosť, názory druhých ich veľmi nezaujímajú. Iných vedia ale aj ostro posudzovať. Milujú horké chute, čo poukazuje na jedincov kritických.
Dokonale opečený zlatistý toast s hnedastými časťami nie je ani spálený, ale ani nedopečený. Taký toast pripravuje perfekcionista, ktorý má vysoké štandardy a mnohokrát ich vyžaduje tiež od ostatných. Vie počúvať druhých a zhodnotiť ich názor. Veľmi dbá na vizáž a uznanie druhých. Je to človek poriadny, čistotný a v práci veľmi efektívny. Pri príprave jedál dbá na to, aby bol pokrm dokonalý a chutil aj druhým.
Opekaniu toastov sa venuje i veda. Podľa britského denníka The Sun doktor Dom Lane pracujúci pre spoločnosť Vogel zistil, že s 900-wattovým prístrojom pri nastavení žeravenia na hodnotu päť až šesť je ideálnou dobou opekania chleba hrubého štrnásť milimetrov presne 216 sekúnd.