Peťko (8), ktorého pred dvomi týždňami uniesol vlastný otec a nechal ho v Taliansku policajtom, sa stále nachádza v cudzej krajine v detskom domove odtrhnutý od oboch rodičov. Sudkyňa bratislavského súdu nenariadila jeho návrat na Slovensko, a to aj napriek tomu, že úrady v talianskej Ancone čakajú len na to. Zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková to poriadne skritizovala.
Toto je asi zlý sen. Celé Slovensko krúti hlavou na verdiktom sudkyne Okresného súdu Bratislava 1, ktorá z doteraz nevysvetlených dôvodov nenariadila, aby sa mohol Peťko vrátiť domov. V stredu len vyhlásila, že nie je kompetentná rozhodovať vo veci predbežného opatrenia. Tá istá žena už pred časom rozhodla, že by sa dieťa malo zo Slovenska vrátiť do Ameriky. Prostredníctvom hovorcu sľúbila, že svoje konanie vysvetlí vo štvrtok, no do našej uzávierky tak neurobila.
Nový Čas sa dostal k dôkazu, ktorý jasne hovorí o tom, že Taliani sú pripravení dieťa vydať a čakajú len na náš súd. „V tomto prípade dal taliansky súd jasný signál slovenskému súdu, čo potrebuje na to, aby dieťa vydal na Slovensko. Zdôrazňujem, že ide o maloletého. Čiže v zmysle judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva je potrebné konať s osobitným urýchlením vzhľadom na to, aké dôsledky má pobyt v zahraničí na psychický stav maloletého,“ povedala Marica Pirošíková zo Zastúpenia SR pred Európskym súdom pre ľudské práva. V prípade sa angažuje aj prezidentská kancelária. „Prezident Andrej Kiska si želá, aby bolo dieťa čo najskôr so svojou rodinou na Slovensku. Kancelária prezidenta SR komunikuje s príslušnými orgánmi, a v rámci svojich kompetencií sa snaží túto situáciu vyriešiť,“ hovorí prezidentov hovorca Roman Krpelan.
Advokát matky sa proti rozhodnutiu sudkyne odvolal a snaží sa o to, aby Peťkov návrat zabezpečili buď cez kolíznu opatrovníčku, alebo ministerstvo zahraničných vecí. Aj rezort diplomacie však tvrdí, že má zviazané ruky. „Sme v kontakte tak s matkou, aj so sociálnymi službami Mestského úradu v Ancone, do rúk ktorých bolo dieťa zverené, ako aj so súdom pre maloletých v Ancone, ktorý v prípade rozhoduje. Avšak my ako rezort zahraničných vecí alebo ambasáda nemôžeme zasahovať do rozhodovania súdov v inej krajine,“ povedal hovorca ministerstva Peter Stano.