Za šijacími strojmi sa mordujú v špinavých a zlých pracovných podmienkach, ktoré zdokumentoval mexický fotograf Claudio Montesano Casillas a snímky aj zverejnil. Zároveň sa k zamestnávaniu detí sýrskych utečencov priznal aj britský módny reťazec Next, ktorý má svojich dodávateľov v Turecku.
Na fotografiách vidieť deti vo veku od 10 do 14 rokov, ktoré pracujú za minimálnu mzdu. Takýchto fabrík je v jednej z najchudobnejších krajín sveta až zhruba sedemtisíc. „Títo pracovníci robia až šesť a pol dňa v týždni od rána až do neskorej noci za minimálnu mzdu. Spia v továrňach alebo si prenajmú izby v bezprostrednej blízkosti týchto budov,“ vyjadril sa Casillas, ktorý zdôraznil predovšetkým biednu hygienu detí.
Na svetlo sveta vyšiel nedávno aj škandál módnych reťazcov H&M či Next, ktoré majú dodávateľské fabriky v Turecku, kde oblečenie šijú deti sýrskych migrantov. Tých od roku 2001 prišlo do krajiny približne 2,5 milióna. Turecko tak porušuje medzinárodné právo, ktoré zakazuje zamestnávať deti mladšie ako 12 rokov. Spoločnosti priznali, že detská práca je u nich naozaj problém. Navrhujú finančnú pomôc chudobným rodinám, aby sa ich deti mohli vrátiť do škôl.