Dôkazom toho je reliéf dvoch postáv, kde jedna druhej ukazuje zariadenie, ktoré pripomína súčasný laptop. Navyše má zboku aj vstupy, ktoré majú dnes počítače na zasunutie USB kľúča. Dielo je umiestnené v kalifornskom Múzeu J. Paula Gettyho a podľa konšpiračných teoretikov sa žena uprene pozerá na plochu monitora počítača.
Ide o grécku sochu Pýthie, ktorá bola podľa legendy veštkyňou v Apollónovom chráme v Delfách a spájala sa s nadprirodzenými bytosťami, tie sa jej zjavovali spolu so zdokonalenými technológiami. Historici však tvrdia, že postava drží voskovú dosku, ktorú v starovekom Grécku používali ľudia na písanie rydlom alebo perom. Teoretici, naopak, zastávajú názor, že voskový laptop nepripomína voskové dosky, ktoré vidíme v gréckom umení. „Nemôžem si pomôcť, ale väčšina týchto mýtických artefaktov z čias antických civilizácií boli technologické zariadenia podobné tým, ktoré používame dnes,“ povedal jeden z konšpirátorov.
Maľba pisára na antickej váze
Podľa historikov sa v antickom gréckom umení znázorňovali voskové tabule, ktoré starovekí Gréci používali na písanie s rydlom alebo perom.
Vznik: 100 rokov p.n.l.
Dielo vzniklo v období, keď kolonisti prichádzali do veštiarní a veštkyňa Pýthia, im len oznámila súhlas či nesúhlas Apollóna. Zároveň prenášala výroky, ktorých zmysel bol len málokedy jednoznačný. Jej služby sa platili zlatom alebo umeleckými dielami.
Výška: 94,6 cm
Šírka: 120,7 cm
Hĺbka: 21,6 cm
Umelecké dielo sa v súčasnosti nachádza v Múzeu J. Paula Gettyho v Kalifornii.
Miesto nálezu: Delfy
Súsošie vzniklo v antickom meste a archeologickom nálezisku v Grécku. V tom čase sa v ňom upevňoval kult boha Apollóna. V roku 1987 zapísali Delfy do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.