Teraz vám už len zostáva prejsť úspešne pohovorom. DailyMail.co.uk vyspovedal najväčších odborníkov, zamestnávateľov a expertov na kariéru, aby zostavil zoznam najčastejších otázok, ktoré zamestnávatelia kladú svojim uchádzačom o pracovnú pozíciu.
Na čo ste hrdý, že ste dosiahli vo svojom poslednom zamestnaní?
Zamestnávateľ chce touto otázkou poznať vaše silné stránky. Povedzte, že ste prispeli k zlepšeniu renomé spoločnosti a prečo bola vaša pomoc prospešná. Musíte dať najavo, že ste na seba za svoje úspechy hrdý.
Ako by vás bývalý zamestnávateľ charakterizoval?
Hovorte o svojom postoji k práci, schopnosti pracovať v tíme a pozitívnych aspektoch vášho vzťahu so svojím zamestnávateľom. Ak ste s ním dobre nevychádzali, nedajte to najavo. Myslite na to, že vaše odpovede si môže budúci zamestnávateľ overiť.
Prečo chcete odísť zo súčasného zamestnania?
Nikdy nepoužite túto otázku ako príležitosť k sťažovaniu sa na súčasného či bývalého zamestnávateľa, pretože to vyznie neprofesionálne. Namiesto toho prezraďte oblasti, v ktorých sa chcete zlepšiť a ktoré vnímate ako výzvu, alebo spomeňte projekty, na ktorých ste nemali možnosť pracovať a chceli by ste.
Povedzte mi o nejakom prípade, keď ste mali v zamestnaní problém. Ako ste ho vyriešili?
Každý robí chyby, no nie každý má schopnosť ich pohotovo vyriešiť, a práve to chce váš budúci potenciálny zamestnávateľ overiť. Opíšte situáciu a následne dodajte, že hneď, ako ste si chybu uvedomili, ste o nej upovedomili šéfa. Povedzte, že ste mu ponúkli pracovať nadčas, aby ste napravili svoj omyl.
Aké máte plány na najbližších päť rokov?
Touto otázkou chcú na pohovore zistiť, či v spoločnosti najbližšie roky zotrváte. Povedzte, kam vaša kariéra smeruje a čo od vašej novej pozície očakávate. Hovorte všeobecne o tom, ako dúfate, že vás vaša pracovná pozícia pripraví pre ďalší kariérny posun.
Máte nejakú chybu? Akú?
Táto otázka sa často kladie ako vtip alebo so zámerom pretočiť negatívne na pozitívne. Annie Griffin, vedúca v Manifest London, k tomu hovorí: „Poviem vám, čo mám ráda. Rada zamestnávam ľudské bytosti, nie stroje. Rada zamestnávam niekoho, kto je otvorený, čestný a cíti sa pohodlne vo svojej vlastnej koži. Každý má chyby. Keď ľudia rozpoznajú svoje nedostatky, je to prejav toho, že sa chcú zlepšovať a pracovať na sebe.“
Ako by ste opísali chuť jablka niekomu, kto chute necíti?
Na túto otázku neexistuje správna či nesprávna odpoveď. Táto otázka preveruje, či dokážete rozmýšľať kriticky. Môžete odpovedať: „Opísal by som chuť jablka ako osviežujúcu, pretože toto ovocie je šťavnaté. Napriek tomu, že človek necíti chuť, jeho šťavnatosť dokáže pocítiť po tom, ako sa doň zahryzne.“
Aké cirkevné sviatky slávite?
Pri položení tejto otázky nereagujte hneď slovami, že je nevhodná. Existujú tri možnosti, ako na to môžete odpovedať. Buď ju zodpoviete alebo odpovedzte podľa toho, čo si myslíte, že zamestnávateľ danou otázkou sleduje (napr. či nebudete môcť niektoré dni v roku pracovať). Do tretice môžete jednoducho otázku odmietnuť zodpovedať.
Máte nejaké otázky?
Tu sa vám dáva priestor k tomu, aby ste zistili, či ste správnym kandidátom pre spoločnosť a budúci zamestnávateľ tým chce odhaliť, čo je pre vás vo vašej kariére dôležité. Pripravte si niekoľko otázok ešte pred pohovorom a opýtajte sa minimálne jednu z nich. Tu je niekoľko návrhov: Aký je rozdiel medzi tým, byť dobrý a byť skvelý v tejto práci? Čo sa vám najviac páči na tejto spoločnosti, firemnej kultúre a zamestnaní?