Lekári nahlásili 6207 ochorení, čo predstavuje 10,6 percenta z celkového počtu hlásených akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom ide o nárast chorobnosti o 25,7 percenta, informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Najviac chorých na chrípku bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Banskobystrickom. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali lekári medzi 15- až 19-ročnými. Pre chrípku museli zatvoriť 23 materských, 15 základných škôl a jednu strednú školu. Chorobnosť na ARO tento týždeň vzrástla. Lekári hlásili 58 674 prípadov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 14,7 percenta. Prípad SARI, teda ťažké akútne respiračné ochorenie, diagnostikovali odborníci u 59-ročnej ženy z Prešovského kraja. Od začiatku chrípkovej sezóny lekári nahlásili šesť takýchto prípadov. Najvyššia chorobnosť na ARO bola v Bratislavskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom. Najviac choré boli deti do päť rokov. Ochorenie prebiehalo problematicky u 1365 ľudí, čo predstavuje 2,3 percenta zo všetkých ARO. Chrípková sezóna sa začala s príchodom októbra, potrvá až do apríla. Za najúčinnejšiu formu prevencie proti chrípke sa podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR považuje očkovanie. Najvhodnejším obdobím naň sú mesiace október a november.
Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty aj nad 40 stupňov. Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa až do uzdravenia. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty.