K nešťastiu došlo v sobotu vo Wattenbergu, keď sa na sedemnástich lyžiarov z Českej republiky zrútila lavína široká dva kilometre a vysoká päť metrov. Hovorca tirolskej polície Helmut Schütz povedal, že "niekoľkých" z nich zabila, ale nebol schopný uviesť, koľkých, informovala tlačová agentúra AP. Podľa rakúskej telvízie ORF, zomrelo najmenej päť ľudí. Dvaja ďalší, ktorí mali pri sebe lavínové vyhľadávače, vyviazli živí s ťažkými zraneniami, uviedol Radiožurnál Českého rozhlasu.
Tiroler Tageszeitung uviedol, že lavína zasiahla dve skupiny českých skialpinistov, ktorí v počte 17 ľudí stúpali na chate Lizumer Hütte v nadmorskej výške 2019 metrov. Snehová masa časť lyžiarov úplne zasypala. Rakúska polícia na podvečernej tlačovej konferencii nezverejnila, koľko ľudí je stále pod masou snehu. Podľa tlačovej agentúry DPA by mohol počet obetí ešte vzrásť. Na mieste pracuje niekoľko záchranárskych skupín, vybavených osobitne vycvičenými psami. Pomáhajú im aj vrtuľníky. Záchranárov privolal lyžiar, ktorý pád lavíny videl z diaľky. Hovorkyňa Českého ministerstva zahraničných vecí, Irena Valentová, potvrdila, že s "s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj ide o českých občanov. Nemôžeme to ale potvrdiť so stopercentnou istotou. Ich totožnosti budú preverované v nasledujúcich hodinách," citovala ju na svojej stránke Česká televízia.
Podľa webovej stránky rakúskych novín Tiroler Tageszeitung lavína zasiahla českých lyžiarov o 12.25 hodine, počas výstupu z chaty Lizumer Hütte smerom k vrcholu Junsjoch. V oblasti v súčasnosti platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí z piatich stupňov varovania. Podľa rakúskeho rozhlasu ORF dnes v tirolských Alpách spadlo 18 lavín. Televízia ČT24 uvádza, že historicky najhoršou katastrofou spojenou s pádom lavíny bola lavína ľadu a kamenia, ktorá 31.mája 1970 pod peruánskym Huascaránom pochovala celú 14-člennú výpravu československých horolezcov.
Ako informovala agantúra APA, na sobotu platil pre túto oblasť 3. stupeň lavínového nebezpečenstva.