Otrasy vychádzali z desaťkilometrovej hĺbky a ich epicentrum zaznamenala americká geologická služba 43 kilometrov juhovýchodne od mesta Thaj-nan, ktoré tvorí domov pre takmer dva milióny obyvateľov. O život prišlo najmenej trinásť ľudí vrátane desaťdňového dievčatka, ktoré sa pred ničivými otrasmi nevedelo ubrániť. Ostrovný štát celú sobotu pátral po viac ako stovke nezvestných a z ruín vyťahovali nehybné telá. Počet mŕtvych tak ešte stále môže narastať.
Počas mohutného zemetrasenia sa ako domček z kariet zrútil 17-poschodový komplex, kde v 96 domácnostiach žilo 250 ľudí. Na akcii sa zúčastnilo viac ako sto hasičov, ktorí sa len vďaka žeriavom i ďalším ťažkým zariadeniam dokázali dostať k zrúcanine. Z trosiek sa im podľa zatiaľ posledných informácií tlačovej agentúry AP podarilo vytiahnuť už 249 preživších, pri ktorých doslova stáli anjeli strážni. Miestne taiwanské médiá uviedli, že v budove sa nachádzalo aj centrum starostlivosti o novorodencov a matky. Práve toto miesto sa stalo osudným bábätku a ďalšiemu dieťatku, ktoré pred otrasmi nemali žiadnu šancu a nešťastne prišli o život, hoci ho mali ešte len celý pred sebou. Miestny spravodajský portál ET Today informoval, že medzi preživšími sa nachádza i matka s dcérkou. Statočné dievča na to, aby túto hrôzu vôbec dokázalo prežiť, muselo piť vlastný moč, kým čakalo na záchranárov, ktorí prišli skôr, než očakávalo.
Pátra sa po viac ako 100 ľuďoch
Zranenia utrpelo po celom južnom Taiwane vyše 475 ľudí, ale 368 z nich po niekoľkých hodinách z nemocníc prepustili. Vyše 100 ľudí však bolo počas celej soboty nezvestných a ich osud je viac než neistý. Podľa ministerstva zahraničných vecí medzi zranenými a mŕtvymi nie sú žiadni Slováci. O to desivejšie je to, že katastrofa sa odohrala len dva dni pred oslavami lunárneho Nového roka, ktorý je v čínskom horoskope tým najdôležitejším sviatkom zo všetkých. Miestni dúfajú, že to pre krajinu nebola predzvesť veľkého utrpenia a bolesti.
Seizmológ: Zemetrasenia v Taiwane sa budú opakovať
Profesor Peter Moczo, vedúci Katedri astronómie, fyziky Zeme a meteorológie v UK v Bratislava
1. Následkom čoho vzniklo zemetrasenie v Taiwane?
Toto zemetrasenie je dôsledkom veľmi zložitej tektonickej situácie v oblasti Taiwanu. Na juh od Taiwanu sa podsúva litosférická platňa Sunda pod Filipínsku platňu rýchlosťou asi 96 mm/rok, čo je vysoká hodnota, na severovýchod od Taiwanu sa Filipínska platňa podsúva pod Euroázijskú rýchlosťou asi 57 mm/rok. Taiwan sa nachádza na zložitom kontakte týchto pohybov. Zemetrasenia v Taiwane sú preto bežné a podobné či silnejšie možno očakávať aj v budúcnosti.
2. Môže byť príčinou aj prebudená sopka na juhu japonského ostrova Kjúšú? Malo to nejaký súvis?
Nie. Sopečná činnosť priamo nesúvisí so silnými tektonickými zemetraseniami. Zároveň aj sopečná činnosť aj tektonické zemetrasenia sú rôznymi prejavmi vzájomného pohybu tektonických platní.
3. Majú sa obyvatelia pripraviť aj na ďalšie zemetrasenia alebo sa už tak ľahko nemusí zopakovať?
Ak bolo toto zemetrasenie tzv. hlavným otrasom, budú nasledovať stovky slabších zemetrasení, tzv. dotrasov. Väčšina by však mala byť podstatne slabšia. Otázkou je, či špecialisti na danú oblasť môžu mať údaje k predpokladu, že toto nemusel byť hlavný otras. Hlavným problémom teraz je, že ak majú niektoré budovy narušenú statiku, definitívne ich môže poškodiť/zrútiť aj slabší dotras.