Kolumbia je po Brazílii druhou krajinou najviac zasiahnutou týmto vírusom. Medzi nakazenými je podľa Santosa aj 3177 tehotných žien. Zatiaľ však v krajine nebol zaznamenaný žiadny prípad mikrocefálie, ktorej zvýšený výskyt u novorodencov v susednej Brazílii sa spája práve s rozšírením vírusu zika. Táto hypotéza sa zatiaľ vedecky nepotvrdila, ale viedla k tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v súvislosti celosvetový stav núdze.
Kolumbijské úrady v piatok informovali, že v dôsledku zriedkavého autoimunitného ochorenia postihujúceho nervový systém, známeho aj ako Guillainov-Barrého syndróm, v Kolumbii zomreli traja ľudia, u ktorých sa potvrdilo i nakazenie vírusom zika. Prezident Santos v sobotu súčasne oznámil, že na pomoc pri skúmaní vírusu prenášaného komármi druhu Aedes aegypti do Kolumbie pricestuje tím amerických vedcov a lekárov.
Nákaza sa objavila vlani na jeseň v Brazílii. Podľa WHO sa doteraz rozšírila do 33 štátov sveta - okrem krajín Latinskej Ameriky zasiahla aj Kapverdy a niekoľko ostrovných štátov v Tichomorí. Kolumbia minulý týždeň vyhlásila prvý stupeň pohotovosti a nariadila nemocniciam, aby sa pripravili na prijatie vyššieho počtu pacientov. Úrady očakávajú, že tento rok by sa vírusom mohlo nakaziť viac ako 600.000 ľudí. Predpokladajú tiež, že s mikrocefáliou sa narodí asi 500 detí. Aj preto ženám odporúčajú, aby odložili otehotnenie o šesť až osem mesiacov.