Zatiaľ čo v minulosti ľudia siahali vo februári po kožuchoch, zimných bundách či čiapkach a tešili sa zo snehu,na nás čaká týždeň, keď teploty budú pripomínať skôr jar než zimu. A hoci my sa takémuto počasiu môžeme tešiť, zvieratá, hmyz či rastliny nemusí teplo vo februári pozitívne ovplyvniť. Nový Čas zisťoval, čo sa s prírodou deje v tomto ročnom období pri teplote 10 °C. Ako reagujú medvede, diviaky, motýle či ovocné stromy? Na február je nezvyčajne teplo!
Potvrdzuje to i uplynulý víkend a aj predpoveď počasia na nasledujúce dni. Podľa meteorologičky Martiny Sadloňovej zo Slovenského hydrometeorologického ústavu sa výrazné ochladenie v najbližšie dni neočakáva, hoci už zajtra možno čakať oblačnosť či slabý dážď. Od takmer jarných prechádzok nás môže odradiť len veterné počasie, no faktom je, že aj keď sa vo štvrtok trošku ochladí, do typického februárového počasia sa už nevrátime. S neobvyklými teplotami sa bude musieť vyrovnať aj samotná príroda.
Trasochvost horský a žltochvost domový
Sú to naše sťahovavé vtáky. Tento rok sa kvôli vysokým teplotám a premenlivému počasiu niektoré staršie a skúsenejšie jedince rozhodli prezimovať u nás a nesťahovať sa do teplých krajín. Zo skúseností vedeli, že je pre ne menšie riziko zotrvať v takomto počasí tu, ako riskovať dlhý let a nebezpečenstvo ulapenia predátormi či mechanický zábran. Všeobecne pre vtáky platí, že veľké striedanie teplôt môže narušiť ich rozmnožovací rytmus.
Medvede
Medvede majú nepravý zimný spánok, čo znamená, že sa raz za čas zobudia, idú sa vyprázdniť alebo nakŕmiť a opäť sa uložia spať. Keď sa však medvede zobudia do teplého počasia, spať sa im často už nechce a začnú sa túlať. Je to pre nich šok. V Tatrách si už ľudia zvykli na spoločnosť medveďov blízko chát či rekreačných zariadení.
Vysoká zver
Jelene, srnce a daniele sa teplému počasiu tešia. Potravinová báza je pre nich priam vynikajúca. Rastie dosť trávy, černičia aj zeleného lístia. Vysoké teploty v zime trápia skôr poľovníkov ako zvieratá. Jelenia, srnčia a danielia zver je totiž v takomto počasí enormne náchylná na rôzne červy pľúcneho a tráviaceho traktu či podkožnú strečkovitosť, ktorá sa vo vlhku a teple ľahko šíri. Aby choré kusy neuhynuli a choroby sa nešírili, poľovníci s veterinármi im podávajú zvierací penicilín.
Diviaky
U diviakov pred časom prebehlo párenie. Ak by sa zima o niekoľko týždňov posunula, a mrazy udrú v čase keď sa narodia mláďatká, je dosť pravdepodobné, že mnohé z nich by zbytočne umrzli. Zver totiž vrhá mladé do teplejších mesiacov, keď je však vo februári teplo a mrazy prídu neskôr, môže to byť pre diviačiky nebezpečné. Výhodou je však to, že momentálne si nájdu dostatok potravy, žaluďov a bukvíc.
Hmyz a dážďovky
Teploty okolo 10 0C ich môžu stimulovať k opusteniu zimných úkrytov. Následné prudké ochladenie ich môže zastihnúť v miestach, v ktorých nemusia úspešne ukončiť prezimovanie.
Včely
Včely nemôžu lietať pod 12 °C, a tak musia byť v úli počas celej zimy. Pre včelstvo je ideálna krátka a tuhá zima, taká, aby sa teplotne nezamenili mesiace február a január, resp. marec a február, ale teploty sa postupne zvyšovali.
Motýle
Absencia mrazov môže narušiť vývoj kukiel viacerých druhov.
Zajace
Mladé zajačiky sa rodia koncom marca. Poľovníci už neraz zažili situáciu, že zima dlho neprichádzala, počasie skôr pripomínalo jarné mesiace a mrazy napokon udreli až v marci, keď sa rodia aj malé zajačiky. Organizmus mláďat však takéto nízke teploty často nezvládne a mortalita je vtedy vysoká.
Sýkorka bielolíca a drozd čierny
Prikrmovanie drozdov a sýkoriek je dôležité či je krajina pokrytá snehom, alebo nie. Aj keď sú teploty neštandardne vysoké, sprevádzajú ich aj dažde. Pre vtáctvo to je ešte horšie, pretože potrava je vlhká a rýchlo zhnije. Preto sú kŕmidlá teraz plnšie ako v tuhej zime. Ľudia by mali sýkorky a drozdy prikrmovať najmä slnečnicou alebo vlašskými orechmi. Ak chcú dať vtákom kožu zo slaniny, mali by ju najprv prevariť, aby stratila prebytočnú soľ, ktorá môže byť pre operence až toxická.
Mandle, vinič, ovocie
Ak by bolo najbližšie tri týždne skutočne teplo, teda okolo tých 10 stupňov a zrazu by prišlo náhle ochladenie s teplotami pod bodom mrazu, mali by tieto rastiny veľký problém prežiť.
Predpoveď počasia
Pondelok
- noc: 2 až -2 °C, na juhozápade okolo 4 °C
- deň: 4 až 9 °C, na juhozápade okolo 11 °C
Utorok
- noc: 6 až 1 °C
- deň: 9 až 13 °C, na Orave, Liptove a na Spiši okolo 7 °C
Streda
- noc: 8 až 2 °C
- deň: 3 až 9 °C
Štvrtok
- noc: 4 až -2 °C
- deň: 0 až 5 °C, na juhu väčšinou okolo 7 °C
Piatok
- noc: 1 až -4 °C, v dolinách a kotlinách miestami -5 až -10 °C
- deň: 1 až 7 °C