Hoci herec naposledy vydýchol v ružinovskej nemocnici, bývalý šéf Slovenského národného divadla upozornil na závažné skutočnosti. Posádka totiž herca vo vážnom zdravotnom stave najprv previezla do nemocnice v centre Bratislavy a až následne do Ružinova. Ak by záchranári včas komunikovali s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby, pri prevoze mohli ušetriť drahocenné minúty, keď umelec bojoval o život. Záchranku v osudný deň zavolala hercova manželka Božena. Herca, ktorý mal mozgovú príhodu, záchranári najprv previezli do nemocnice Staré Mesto v centre Bratislavy. Tam ho však nebolo možné hospitalizovať.
„Neuveriteľné, Leopold Haverl dostal mozgovú príhodu, sanitka ho viezla do štátnej nemocnice na Mickiewiczovu, kde ho odmietli prijať,“ rozhorčil sa na sociálnej sieti Ondrej Šoth, ktorý v minulosti šéfoval Slovenskému národnému divadlu. „Pána Haverla som poznal tridsať rokov. Bol som aj jeho generálnym riaditeľom v SND. Informáciu som mal od zamestnankyne štátnej nemocnice a úzkej rodiny,“ povedal Novému Času Šoth, ktorý momentálne šéfuje Štátnemu divadlu v Košiciach.
Samotná nemocnica sa však ostro ohradila proti tvrdeniu, že pacienta v danom čase odmietla. „Táto nemocnica nemohla v danom čase prijať ďalšieho pacienta na svoju neurologickú JIS-ku, pretože mala plný stav, o ktorom včas informovala Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Je to štandardný postup. Záchranka napriek tomu priviezla pacienta do tejto nemocnice, až potom do Nemocnice Ružinov,“ vyjadrila sa hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská.
Zlyhala komunikácia?
Záchranári podľa doterajších zistení priviezli herca do nemocnice bez toho, aby sa predtým informovali, či je možné ho tam umiestniť. Až keď na mieste zistili, že nemocnica je plná, kontaktovali operačné stredisko. „Posádka Záchrannej zdravotnej služby Bratislava požiadala Operačné stredisko záchrannej služby o smerovanie pacienta do najbližšej vhodnej nemocnice, keď sa nachádzala v Univerzitnej nemocnici Staré Mesto a na základe toho sme ich nasmerovali do ružinovskej nemocnice,“ potvrdil Novému Času hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.
Pri prevoze pacienta je pritom zvykom, že záchranka komunikuje s operačným strediskom, ktoré ich koordinuje. „Skúsení záchranári postupujú tak, že konzultujú smerovanie pacienta po celý čas s operačným strediskom. Nie až vtedy, keď s pacientom prídu do najbližšej nemocnice,“ vysvetlil záchranár, ktorý si neželal byť menovaný. „Vami dotazované skutočnosti vieme objektívne preveriť až zajtra,“ povedal včera Novému Času námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Záchranná zdravotná služba Bratislava Miroslav Chabroň.
Aký rýchly zásah si vyžaduje mozgová príhoda?
Fedor Kovácsik, neurológ:
- Existujú dva typy mozgovej príhody: ischémia, teda nedokrvenie a druhé je krvácanie do mozgu. Pri ischemickej cievnej príhode je potrebné vo vhodných prípadoch čo najskôr pacientovi podať liečbu, ktorá môže rozpustiť zrazeninu v mozgu, teda uvoľniť upchatú cievu. Čas zohráva dôležitú úlohu aj pri krvácaní do mozgu, keď je nevyhnutná intenzívna starostlivosť. V niektorých prípadoch je možná aj operácia. Vtedy je nutný prevoz na neurochirurgiu.