Čln sa následne stiahol, informovala agentúra Jonhap s odvolaním sa na predstaviteľa generálneho štábu juhokórejskej armády. Dôvod tohto narušenia námorných hraníc, ku ktorému došlo o 06.55 h miestneho času (v nedeľu o 22.55 h SEČ), nie je známy. Hliadkovacie člny komunistického štátu ich však nezriedka prekračujú pri kontrole rybárskych plavidiel.
Situácia na Kórejskom polostrove je veľmi napätá po januárovej jadrovej skúške Severnej Kórey a nedeľňajšom teste rakety dlhého doletu. Tá mala vyniesť na obežnú dráhu družicu na pozorovanie Zeme. Podľa medzinárodného spoločenstva však išlo o skrytú skúšku rakety dlhého doletu. Bezpečnostná rada OSN vypustenie rakety na mimoriadnom zasadaní odsúdila a súčasne potvrdila pripravenosť urýchlene prijať rezolúciu s tvrdými sankciami proti KĽDR.
Severná Kórea odmietla uznať námornú demarkačnú hranicu v Žltom mori, ktorá bola vytýčená po vojne z rokov 1950-53, a požadovala jej posunutie ďalej na juh. Má dĺžku približne 200 kilometrov a šírku asi štyri kilometre. Je medzinárodne uznávaná ako de facto námorná hranica medzi Severnou a Južnou Kóreou.