Každá dôchodcovská správcovská spoločnosť (DSS) povinne zasiela informácie o tom, čo sa s vaším účtom dialo v minulom roku. Výpisy sa líšia v tom, ako vyzerajú, každý však obsahuje základné údaje. Čo by ste si mali všimnúť, vám vysvetlí Nový Čas spolu s odborníkom na dôchodky Michalom Nalevánkom.
A) Hodnota osobného dôchodkového účtu na začiatku roka
- Ak ste do druhého piliera vstúpili skôr ako v roku 2015, tento údaj vám povie, koľko vaše úspory počas roka zarobili.
- Nachádza sa tu aj informácia o tom, v ktorom dôchodkovom fonde si sporíte.
B) Súhrnné informácie o účte
- Najdôležitejšie je, koľko eur prišlo počas roka na váš osobný dôchodkový účet.
- Zrejme ich najviac príde vo forme povinných príspevkov, ktoré spolu s odvodmi platia zamestnanci a ich zamestnávatelia každý mesiac.
C) Hodnota osobného dôchodkového účtu na konci roka
- Suma uvedená v eurách vyjadruje hodnotu všetkých vašich úspor v druhom pilieri na konci kalendárneho roka. Ak chcete získať rýchlu predstavu o tom, ako sa vášmu dôchodkovému fondu v minulom roku darilo, odpočítajte od hodnoty osobného dôchodkového účtu na konci roka sumu zaplatených príspevkov a výsledok porovnajte so stavom účtu na začiatku roka. Ak je počiatočná hodnota účtu nižšia, váš fond investoval so ziskom. Ak nie, pre fond bol rok 2015 stratový.
D) Zákonné informácie
- Každý sporiteľ platí svojej DSS poplatky za poskytované služby. Podľa zákona má každá DSS právo na tri rôzne poplatky, súčasťou výpisu je teda aj to, koľko ste zaplatili za všetky poplatky.
E) Prehľad zmien na osobnom dôchodkovom účte
- Každý nový príspevok, ktorý príde na váš účet, a každý poplatok, ktorý zaplatíte, mení jeho hodnotu. DSS preto vo výpise musia povinne informovať o všetkých zmenách, ku ktorým došlo na dôchodkových účtoch.
- Výška príspevkov do druhého piliera nemusí byť každý mesiac rovnaká. Vždy predstavuje 4 % z hrubej mzdy, tá však nemusí byť každý mesiac rovnaká. Zmení sa napríklad vtedy, ak sa stanete práceneschopným.
Ako zmeniť DSS?
Michal Nalevanko, ekonóm
- väčšina DSS umožňuje zmenu fondu cez internet
- prestúpiť môžete kedykoľvek a bez poplatkov
- úspory si môžete rozdeliť do dvoch fondov, jeden z nich musí byt garantovaný
Ako zmeniť DSS?
- pred zmenou navštívte pobočku Sociálnej poisťovne a vypýtajte si akceptačný list
- potom môžete podpísať novú zmluvu s inou DSS, prestup je bezplatný, ak ste menili DSS pred viac ako rokom, inak za vystavenie akceptačného listu zaplatíte 16 eur