Podľa ochranára Jaroslava Slašťana z občianskeho združenia Kremnické vrchy získavame veľa nových poznatkov o našej obávanej šelme aj vďaka fotopasciam. „Až na malé výnimky sa dokážu akceptovať. Môžeme to sledovať na miestach s výdatným množstvom potravy,“ dodal.
Nepravý zimný spáč
Medveď hnedý prečkáva zimu v „nepravom“ zimnom spánku, keď sa jeho telesná teplota, dýchanie či tep do určitej miery spomalia, čím sa minimalizuje energetický výdaj. Medveď ako nepravý zimný spáč reaguje aj na vonkajšie zmyslové podnety, to znamená, že sa počas spánku môže bez problémov hneď prebudiť.
Stromy si označujú aj mladíci
O medveďoch sa často hovorí, že si svoje teritóriá označujú. Údajne tak robia najmä dospelé samce na tzv. medvedích stromoch. Aj pomocou monitoringu sa však dokázalo, že medvedie stromy si označujú aj mladé, pohlavne nedospelé jedince.
Za láskou aj cez hranice
Podľa predošlých teórií medvede na začiatku ruje (prelom apríla a mája) vyhľadávajú samice len vo svojom niekoľkotisíchektárovom teritóriu. Príchodom GPS zariadení a následným telemetrickým výskumom sa však dokázalo, že niektoré medvede sú schopné prejsť obrovské vzdialenosti.
Tulák medveď Iwo
Medvede sú tuláci. Ako príklad môže slúžiť príbeh päťročného samca Iwa, ktorému v roku 2014 nasadili satelitný obojok. Asi stokilový medveď absolvoval potulky okrem našich veľhôr aj v zahraničí a po 114-kilometrovej trase sa opäť vrátil na Slovensko. Neskôr blízko Ukrajiny prekročil poľské hranice a odvtedy je nezvestný.