Malí školáci sa však po neplánovaných dvojtýždňových prázdninách museli opäť vrátiť do svojich lavíc. Aký bol návrat? Na čo sa najviac tešili?
V ZŠ Karloveská sa do štrajku zapojili všetci pedagogickí zamestnanci. „Zotrvali sme celých 15 dní, z toho 11 dní sa neučilo. Štrajk sme síce prerušili, ale sme v štrajkovej pohotovosti,“ objasňuje riaditeľka školy Eva Horníková. Za to, že štrajk úspešne dotiahli až do konca, vďačia podľa nej predovšetkým rodičom svojich žiakov. „Hlboko sa pred našimi rodičmi skláňam a veľmi im ďakujem, pretože aj vďaka nim sme vydržali a v štrajku zotrvali,“ dodáva.
Keďže deti sa práve vďaka štrajku dočkali dvojtýždňových neplánovaných prázdnin, Nový Čas sa zaujímal, či dostali od paní učiteliek domáce úlohy. „Domáce úlohy sa žiakom nezadávali, rodičia mali možnosť využiť internetový portál, aby deti zostali v obraze,“ dodáva riaditeľka Horníková. Napriek tomu, že mnohí učitelia prežívajú existenčné problémy, nezaváhali ani na sekundu a do štrajku sa vrhli bez akýchkoľvek výhovoriek. „Naši zamestnanci prišli počas štrajku o polovičku mzdy. To znamená, že ak zarábajú v priemere 600 eur, o tých 300 eur prišli určite,“ informuje riaditeľka Horníková.
Rodičia začínaju so štrajkom
Rodičia žiakov Spojenej školy Novohradská v Bratislave sa už na postoj vlády k štrajku učiteľov nemôžu pozerať. „Z toho mála, čo dostávajú, obetovali viac ako polovicu pre naše deti. Preto sa viac ako 400 rodičov zapojí do rodičovského štrajku,“ uviedol jeden z jeho iniciátorov Štefan Dobák. Každý z nasledujúcich piatkov nepošlú svoje deti do školy, a to do začiatku konštruktívneho rokovania vládnych činiteľov s Iniciatívou slovenských učiteľov. Symbolicky tiež budú nosiť zelenú stužku ako znak solidarity.