Šikovný muž prešiel 38 štátov sveta a opravoval a vyrábal topánky aj ministrom. Napriek tomu, že jeho chrbát zdobí deväť krížikov, nestráca chuť a energiu pracovať. Karolovi sa splnil jeho detský sen. „Vždy som chcel byť obuvníkom. Môj veľký deň prišiel, keď som mal štrnásť rokov. Vzali ma za pomocníka a mohol som upratovať a nosiť tovarišom cigarety,“ spomína na začiatky. Práca ho stále baví, aj keď ju robí neskutočných 77 rokov, pričom vlastnú predajňu má otvorenú od pádu komunizmu. Dvere na nej sa nezatvoria celý deň. „Môj zákazník je môj pán, to ma naučil ešte Tomáš Baťa. Vážim si každého, kto ku mne príde,“ hovorí.
Vďaka úctyhodnému veku prežil spolu s vlasťou všetky dejinné zvraty. „Prežil som všetky režimy, vojnu aj znárodňovanie. Ale musím povedať, že s topánkami je to čoraz horšie. Koža je drahá a kvalitné si môže dovoliť málokto. Ja som vyrábal topánky ľuďom rovno na mieru,“ hovorí majster, ktorý je autorom najväčšej, takmer polmetrovej topánky na Slovensku. Vyrobil ju na obuvnícku výstavu v Brne pred 50 rokmi. Každé ráno pritom začína rovnakým rituálom - vezme si svoju čiernu kávu, kúsok chleba a ide do práce. V obchode mu pomáha aj jeho kamarát Jozef: „Je to radosť pracovať s takým človekom. Ku každému je ľudský, má životné aj odborné skúsenosti. Je to pán majster,“ vraví. Tajomstvo neuveriteľnej oddanosti remeslu je podľa obuvníka rekordmana láska. „Robím túto prácu rád, a preto ju môžem robiť tak dlho,“ uzatvára s úsmevom Karol Kolman.
Obdivuje Tomáša Baťu
Za svojho života stihol vrtký starček vyrobiť tisíce topánok a vychovať 3 dcéry. Obrovským vzorom mu bol Tomáš Baťa (*3. 4. 1876 - † 12. 7. 1932), ktorý založil najväčšiu obuvnícku firmu na svete. Pred jeho smrťou mala firma už gigantické rozmery, dnes predáva topánky vo viac ako 100 krajinách sveta. „Bol organizačný génius. Obklopoval sa najpracovitejšími ľuďmi a potom ich odmeňoval. Jeden z nich, môj kamarát, dostal od neho aj zlaté hodinky,“ spomína Karol Kolman.