Naopak, tí, ktorí plánujú investovať, siahnu do vrecka hlbšie ako v uplynulých rokoch. Vlani totiž ceny nehnuteľností na Slovensku prvýkrát od roku 2008 vzrástli. Nový Čas vám prináša prehľad situácie na trhu s realitami. Ako sa vyvíjali ceny nehnuteľností a čo prinesie rok 2016?
Čo sa zmenilo v krajoch
Trh s realitami sa postupne prebúdza! Historicky navyššie ceny nehnuteľností Slovensko zaznamenalo pred siedmimi rokmi. Na lopatky ich však položila finančná kríza. V roku 2009 ceny bytov a domov zaznamenali dvojciferný pokles. Ceny domov a bytov išli radikálne dole a Slováci, ktorí v tom čase plánovali kúpu nehnuteľnosti, poriadne ušetrili. Lacnejšiemu bývaniu však minulý rok odzvonilo. Trh v roku 2015 začal ožívať. Síce dnes za dom či byt stále nezaplatíme toľko čo pred krízou, no ceny od krízy po prvý raz medziročne rastú.
„Vývoj cien na trhu s nehnuteľnosťami sa opäť prehupol do zelených čísiel,“ tvrdí analytička Poštovej banky Jana Glasová. V roku 2015 sa jeden štvorcový meter nehnuteľnosti predával v priemere za 1 227 €, čo je oproti predminulému roku o 0,9 % viac. Citeľný rozdiel je aj medzi kúpnymi cenami bytov a domov. Kým byty za uplynulých osem rokov zdraželi, ceny rodinných domov klesli. „Pravdepodobne to súvisí s vyššou cenou domu v porovnaní s bytom, ako aj s vyšším záujmom o štartovacie byty či migráciou ľudí do miest a bohatších regiónov,“ hovorí hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš. Ekonomická situácia však momentálne realitám praje. Príjmy domácnosti rastú, úroky sú vďaka uvoľnenej politike Európskej centrálnej banky nízke. Rast cien nehnuteľností by sa preto v nadchádzajúcom období nemal výrazne zrýchľovať.
Aký bude tento rok?
Realitný trh bude v tomto roku pravdepodobne pokračovať v začatom trende. „Zdá sa, že v roku 2016 bude pretrvávať dobrá dostupnosť hypoték,“tvrdí Attila Mészáros, predseda Realitnej únie SR. Pri kúpe nehnuteľnosti však rozhoduje mnoho aspektov, napríklad lokalita. „Tradične v Bratislave je dopyt najsilnejší a na začiatku roku 2016 potvrdzujeme výrazný záujem aj o kúpu novostavieb tzv. z papiera. V regiónoch, kde je málo pracovných príležitostí, je dopyt po nehnuteľnostiach slabší, až stagnuje,“ hovorí Mészáros, ktorý tvrdí, že Slováci majú väčší záujem kúpiť si byt ako dom. „Ceny bytov rastú, oproti záveru roka 2015 stúpli o viac ako 5 %, pričom ceny domov stagnujú až klesajú, a to v globále v rozmedzí od 1 do 2 %,“ dodal.
Byt herca Pavla Plevčíka
Počet izieb: 3
Rozloha: 77m štvorcových + 3 m štvorcové balkón,
Lokalita: Bratislava 3
Cena:
r. 2014: 125000 eur
r. 2015: 130000 eur
Ohodnotil: Emil Barbušcák, výkonný riaditeľ Directreal Slovensko
Ceny klesli všade
Oproti roku 2008 sú nehnuteľnosti takmer o pätinu lacnejšie. Najviac sa prepadli ceny v Prešovskom kraji, byty a domy stoja o 29 % menej. Reality v Bratislave a okolí si za toto obdobie odpísali 14 %.
Ušetríte na zmene hypotéky
Chcete vymeniť hypotéku za lepšiu? Ak nechcete čakať, kým vám uplynie obdobie
fixácie, máte len jednu možnosť. Zmieriť sa s poplatkom za predčasné splatenie úveru. Od 21. marca táto sankcia nebude taká prísna ako dnes. Namiesto 5 % zo zostatku úveru bude iba vo výške 1 %. Zmena vyplýva z nového zákona o úveroch na bývanie a vzťahuje sa aj na terajšie hypotéky.
Čo si môžeme dovoliť
Rozdiely medzi regiónmi sú aj z hľadiska dostupnosti bývania. V okolí Nitry a
Trenčína si priemerne zarábajúci človek mohol vlani kúpiť 1,28, resp. 1,24 metra štvorcového bytu alebo domu. Bratislavčan si zo svojho priemerného zárobku môže kúpiť len 0,65m nehnuteľnosti.