Na následnú veľkovýrobu očkovacej látky však budú potrebné ďalšie dva roky. Uviedol to vo štvrtok brazílsky minister zdravotníctva Marcelo Castro, citovala ho spravodajská stanica BBC. Brazília je jednou z krajín najviac zasiahnutých týmto vírusom, ktorý dospelým zvyčajne nespôsobuje väčšie ťažkosti, no u novorodencov je spájaný s deformáciami mozgu, takzvanou mikrocefáliou.
Zdravotnícke úrady odhadujú, že len v Brazílii by mohlo byť vírusom nakazených 1,5 milióna ľudí a predpokladaných prípadov mikrocefálie bolo zaznamenaných vyše 4000.
Brazília sa podľa Castra chystá do výskumu vývoja vakcíny investovať v prepočte približne 1,7 milióna eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Na výskume budú spolupracovať tamojší odborníci s vedcami z Texaskej univerzity v Austine. Vakcínu budú zároveň súbežne testovať na myšiach aj opiciach, aby sa proces jej vývoja urýchlil, dodal Castro.
Vírus zika sa veľmi rýchlo šíri po celej Latinskej Amerike a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti s ním vyhlásila minulý pondelok stav medzinárodnej pohotovosti, ktorý naposledy platil po vypuknutí epidémie eboly v západnej Afrike v roku 2014.