Slovenské zdravotníctvo a školstvo napokon poslanci preberali 16 hodín, k hlasovaniu došlo až krátko pred treťou hodinou v noci. Tomu však predchádzala séria udalostí, ktoré by sa dali označiť minimálne za nedôstojné.
1. Chaos na balkóne
Zvláštne vyznieval aj postup Národnej rady, kam sa prišlo pozrieť niekoľko desiatok učiteľov a sestričiek. Tí museli čakať na vrátnici asi hodinu, kým ich pustili dnu. Popri nich mali púšťať iných ľudí a prioritne ich posielať na balkón v rokovacej sále. Pedagógom a zdravotníkom tak zostala len kinosála. Na balkón však niektorých z nich zobrali opoziční poslanci. Tam však učitelia aj sestry narazili na agresívnych dôchodcov, ktorí na nich kričali a trhali im transparenty.
Po jednej hodine v noci sme v sále našli pár zákonodarcov, ktorí rokovanie nezvládli v úplne bdelom stave. Poslankyňa Smeru Darina Gabániová sa napríklad rovno vyzula, vyložila si nohy na vedľajšiu stoličku kolegu a uložila sa do relaxačnej polohy. S pracovnou únavou bojovali aj zákonodarcovia z opozície. Árpád Érsek (Most) si musel podopierať hlavu rukou, Alojz Hlina (KDH) si zase niekoľkokrát pretrel oči.
3. Výsledok nič nerieši
Sumárom schôdze nie je nijaký prelomový zákon, ale len dvojica uznesení. Konštatujú, že kvalitné vzdelávanie je jedným zo základných pilierov každého vyspelého štátu, a vyzývajú, aby politické strany garantovali efektívny systém financovania školstva a odmeňovania učiteľov. Pri zdravotníctve zase konštatujú, že je dôležité pokračovať v ozdravení slovenského zdravotníctva, a parlament zároveň žiada vládu, aby pokračovala v prísne nastavených podmienkach. Politický analytik Ján Baránek považuje uznesenia len za zdrap papiera. „Tam nie je nič konkrétne, šlo len o formálnu vec, ako ukončiť schôdzu,“ dodal.
4. Absentovali zákonodárcovia
Mimoriadna schôdza sa mala pôvodne začať už vo štvrtok ráno o desiatej. Problémy však spôsobila aj samotná opozícia, ktorá ju kvôli sestričkám a učiteľom zvolávala. V sále sa totiž nezišli všetci 67 zákonodarcovia, čo Smer využil na to, aby schôdzu spočiatku blokoval a poukázal na neprítomnosť viacerých opozičníkov. Hlasovalo sa tak na trikrát.
Bonus: Alkohol pred hlasovaním
Smerák Otto Brixi si na sociálnu sieť zavesil fotografiu z kancelárie, na ktorej vidno poháriky s alkoholom. „Keďže bola posledná pracovná schôdza, tak som najbližší okruh priateľov, ktorých som v parlamente získal, a kolegov pohostil jedným symbolickým pohárikom kvalitného kubánskeho rumu. Nediala sa tam žiadna beštiálna opíjačka,“ priznal Novému Času s tým, že si zaspomínali na štyri roky v parlamente. Vypiť si mali pár minút pred koncom rozpravy o pol tretej v noci.