Aj preto sme oslovili odborníkov z Talianska Franca (82) a Pietra (50) Silvestriovcov, ktorých rodina má vo výrobe olivového oleja už 200-ročnú tradíciu. Usmievaví južania nám vysvetlili, ako rozpoznať kvalitu, ale aj to, na čo si dávať pri kupovaní pozor. Olivový olej je všeliek. To však platí len pri skutočne kvalitných výrobkoch. O tých vedia svoje špecialisti z talianskej rodiny Silvestriovcov. „Je to naša dlhoročná rodinná tradícia. Venoval sa tomu aj môj starý otec. U nás už päťročné deti pomáhajú rodičom zbierať olivy. Moja dcéra má štyri roky a dokáže rozlíšiť, ktorý olej je kvalitný a ktorý nie. Dúfam, že aj moje deti budú v rodinnej tradícii pokračovať...“ smeje sa Pietro Silvestri.
Taliani vedú
Práve Taliani patria vo svete k popredným výrobcom tohto prírodného zázraku. „V Taliansku je asi 600 druhov olív, Španieli majú len 12. Naša krajina si totiž ponechala aj starodávne odrody, ktoré majú tradíciu viac ako 1 000 rokov,“ vysvetľuje Pietrov otec Franco Silvestri. Ich rodinná firma patrí k malým výrobcom, ponúkajúcim kvalitu.
„Veľké firmy často nemajú šancu priniesť na trh kvalitný olivový olej. Spravidla dlho čakajú na kontajner s olivami a tie sa pri prevoze znehodnocujú a kysnú. Olivy by sa totiž mali spracovať do 24 hodín. Preto tieto spoločnosti často produkujú rafinovaný olej, ktorý sa kedysi používal ako náplň do lámp. Je to nechutný olej a jeho chuť a vôňa sa chemicky upravujú, aby sa mohol neskôr predávať na konzumáciu,“ odhaľuje šokujúcu pravdu Pietro.
Chytáky
Podstatné informácie, či olivový olej pochádza z prvého lisovania, keď je najkvalitnejší, sa z etikety nedozviete. „Tento údaj nemôže byť uvedený, EÚ to zakazuje. Tak ako vo všetkom sú loby, aj pri olivovom oleji sa kamufluje...“ povzdychnú si špecialisti. „Stačí, aby desať percent obsahu balenia bolo extra panenského oleja a na etikete môžu napísať, že je extra panenský,“ vysvetľujú. Zákazník sa teda z etikety nedozvie prakticky nič. Znalci sa zhodnú, že v bežnom obchode nielen na Slovensku, ale ani v Taliansku by si olivový olej nikdy nekúpili.
„Liter kvalitného olivového oleja nemôže stáť pod desať eur, naša výrobná cena sa pohybuje okolo päť eur, a to ho treba ešte uskladniť a pripočítať DPH.“ Tak čo potom musia obsahovať fľaše extra panenského olivového oleja predávané v obchodoch za štyri eurá? „Sú to zvyšky z lisovania, ktoré sa špeciálne upravujú. Namiesto toho by som si radšej kúpil slnečnicový olej,“ dodáva Pietro.
Mýty
1. Tiež si myslíte, že na olivovom oleji sa nedá vyprážať? Omyl! Jeho dymový bod (teplota, pri ktorej sa znehodnocuje, je nebezpečný a môže spôsobovať aj rakovinu) je až 180 °C. Iné oleje ho majú už pri teplote 60 °C. Liter olivového oleja môžeme použiť 4 až 5-krát, zatiaľ čo iný olej maximálne dvakrát.
2. EÚ hovorí, že olivový olej treba spotrebovať do 18 mesiacov od dátumu výroby. Pravdou je, že ak je kvalitný a uchovávaný v dobrých podmienkach, vydrží aj 3 - 4 roky.
Čím je hustejší, tým je lepší
- Vyhľadávajte produkty z malovýroby, ktorá ponúka poctivé výrobky.
- Keď stojí fľaša menej ako 10 eur, asi ťažko pôjde o pravý extra panenský olivový olej.
- Nikdy nekupujte produkty s nešpecifikovanou krajinou pôvodu alebo s nápisom - zmes olejov z EÚ. Môžu obsahovať hocičo iné, len nie zložky olivového oleja.
- Najvyššiu kvalitu vo výrobe olivového oleja ponúkajú: Taliansko, Španielsko, Grécko a Francúzsko.
- Pravý olivový olej musí byť horký a spôsobovať v krku až mierne štípanie. Zapríčiňujú to antioxidanty, ktoré obsahuje. Keď ho výrobcovia s niečím zmiešajú alebo ide len o koncentrát, horkosť sa stráca. Dostupné sú však aj menej horkasté olivové oleje vysokej kvality, ktorých jemnejšiu chuť ovplyvnili prezretejšie olivy.
- Poznávacím znamením kvality je aj hustota. Platí - čím hustejší, tým lepší.
- Kvalitné olivové oleje sa predávajú v tmavých, zelených sklenených fľašiach. Priame svetlo a slnko ho znehodnocujú.
- Neskladujte olej v chladničke, pri teplote 7 °C sa mení jeho štruktúra a vo fľaši sa vytvárajú drobné žlté kryštáliky (olej sa tým znehodnocuje, ale súčasne je to dobrý test kvality oleja; ak sa kryštáliky neobjavia, produkt nie je kvalitný). Ideálna skladovacia teplota je do 20 °C.
Proti rakovine aj cukrovke
- Znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a vysokého krvného tlaku.
- Je prevenciou mŕtvice, migrény, Alzheimerovej choroby.
- Predchádza zápalom, trombóze, rakovine.
- Špecialisti z Talianska odporúčajú potierať si olivovým olejom aj rany a fľaky na pokožke.
- Zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
- Priaznivo pôsobí pri diétach a cukrovke.
- Predlžuje život a spomaľuje starnutie.
Lieky na rany aj choroby