Ani štrajk trvajúci takmer mesiac nedokázal pohnúť politickými špičkami, a tak sa rozhodli pomyselný štafetový kolík prevziať vysokoškolskí pedagógovia. Už dnes vstupujú do ostrého štrajku učitelia na 15 vysokých školách po celom Slovensku a očakávajú, že sa k nim pridajú ďalší. Rozprávali sme sa s členom organizačného výboru vysokoškolských štrajkujúcich Jurajom Halasom.
Akým spôsobom bude váš štrajk prebiehať?
- Je to štrajk v tom zmysle, že prerušujeme prácu, neprebieha výučba a namiesto toho bude alternatívny program. Plánujeme diskusie aj s Iniciatívou slovenských učiteľov.
Koľko učiteľov a škôl sa momentálne plánuje na štrajku zúčastniť?
- Konkrétne počty zverejníme neskôr, no môžem povedať, že najväčší počet v Bratislave je zapojený na prírodovedeckej fakulte, kde je to štvrtina všetkých pedagógov. V Žiline sa zase počet štrajkujúcich rýchlo zvyšuje, zo štvrtka na piatok toto číslo vzrástlo trojnásobne. Zatiaľ je zapojených 15 vysokých škôl.
Pre študentov je povinné prísť na prednášky?
- Záleží na zvážení študentov, či pôjdu na prednášku, alebo uprednostnia náš program. Ak ich učiteľ štrajkuje, opäť sa môžu rozhodnúť, či sa zúčastnia na programe, zostanú v internáte, prípadne pôjdu na brigádu. Spätnú väzbu však máme pozitívnu, veľa študentov sa nám hlási aj ako dobrovoľníci, a dokonca sme zaregistrovali aj iniciatívu zo strany samotných študentov.
Vidíte priestor na to, aby štrajk vysokoškolských učiteľov niečo reálne zmenil, keď sa to vašim predchodcom nepodarilo?
- Myslíme si, že keď sa akademická obec na Slovensku postaví za nejakú myšlienku, musí to mať účinok. Keď niekoľko týždňov nebudú normálne fungovať vysoké školy, podarí sa nám udržať tému ako stredobod pozornosti namiesto utečencov a iných politických káuz.
Nebojíte sa toho, že vás bude príliš málo na to, aby ste tlak reálne vyvinuli?
- Samozrejme, ide o to, koľko pedagógov sa zapojí, ale myslím si, že predstavitelia vlády budú v každej situácii hľadať nejaké výhovorky. Ak by to bolo aj 60 percent učiteľov, stále budú hovoriť, že to nie sú všetci, takže týmto sa my ani nezaoberáme.
Ako dlho bude štrajk trvať?
- Štrajkujeme len za tie tri požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov, teda vyššie platy, viac peňazí do školstva a zmena kreditového systému. Ak sa to zmení, štrajk okamžite zrušíme. Náš plán je však taký, že ide o časovo neobmedzený štrajk, program pripravujeme postupne.
Prečo učitelia neuspeli?
Išlo im o prežitie, nevydržali
Eduard Chmelár, politológ
- Najvážnejšia príčina podľa môjho názoru je, že sa okolo učiteľského štrajku pohybovalo príliš veľa ľudí, ktorí nevzbudzovali dôveru a v minulosti dokonca štrajky odsudzovali. To spôsobilo, že ľudia neuverili celkom tomu, že je to iniciatíva učiteľov, a nie nejaká iná. A posledná vec je, že práve títo učitelia sú sociálnou kategóriou, ktorá žije naozaj z posledného a nemôže si dovoliť štrajkovať dlho. Tu ide o prežitie a oni to nevydržali.
Ani vysokoškoláci neuspejú
Monika Čambalíková, sociologička
- Učiteľom, podobne ako sestrám, sa nepodarilo zmobilizovať dostatočný počet účastníkov. Organizátori štrajku jednoducho nedokázali zmobilizovať dostatočný počet štrajkujúcich. Hlavným dôvodom bolo, že to nešlo cez ofi ciálne odborové štruktúry. Vysokoškolský protest je skôr gesto. Bude to mať najmä symbolický význam, reálny tlak na splnenie požiadaviek ISU sa im podľa môjho názoru vytvoriť nepodarí.