Kandiduje v nich 23 politických strán, hnutí a koalícií. Budú to v poradí deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Štát vyjdú na 10,7 milióna eur. Hlasovať v nich môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Oprávnených voličov máme viac ako 4,4 milióna.
Cestovný pas nestačí
S cestovným pasom sa v nadchádzajúcich marcových parlamentných voľbách hlasovať nedá. Nestačí totiž na preukázanie totožnosti, neobsahuje trvalé bydlisko. "Volič po príchode do volebnej miestnosti preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom alebo iným úradným dokladom, ktorý obsahuje podobizeň voliča a všetky údaje uvedené o ňom v zozname voličov," píše sa v zákone o podmienkach výkonu volebného práva.
Občiansky preukaz musí byť platný. Skôr ako pôjdete voliť, si ho preto radšej skontrolujte. Ak vám platnosť občianskeho preukazu vypršala a práve vám vyrábajú nový, voliť môžete aj tak. Musíte sa však preukázať žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu potvrdenou políciou. TASR to potvrdili z tlačového odboru ministerstva vnútra. Ak volič nepreukáže svoju totožnosť, nebude môcť hlasovať.
Hlasovací lístok
Hlas voliča v parlamentných voľbách bude platný, aj keď bude hlasovací lístok zašpinený, pokreslený či natrhnutý. Musí z neho však byť jasné, ako volič hlasoval. Buď ho vložíme do obálky bez úprav, alebo zakrúžkujeme preferovaných kandidátov z listiny danej strany. Najviac však môžeme odovzdať štyri preferenčné krúžky.
"Hlasovací lístok je platný, ak je 'pravý'. Na iné úpravy ako krúžky pri vybraných kandidátoch v maximálnom počte štyri sa neprihliada," uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra. Upozorňuje, že do obálky nesmie volič vložiť viac ako jeden hlasovací lístok. "V opačnom prípade sú všetky neplatné," zdôraznilo ministerstvo.
Do obálky nemusíme vložiť žiadny lístok a môžeme ju odovzdať prázdnu. Hoci takto nikomu nedáme hlas, zvýšime volebnú účasť. "Ak nevložíte žiaden lístok, zvýši sa percento účasti vo voľbách, avšak hlas, keďže ste ho nikomu nedali, sa nedá započítať," uviedol rezort vnútra.
Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. "Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur," upozorňuje ministerstvo.
Máte zdravotné problémy?
Volič, ktorý zo závažných, najmä zdravotných dôvodov nemôže prísť voliť do volebnej miestnosti, môže požiadať svoju obec o prenosnú hlasovaciu schránku. Prinesú ju k voličovi aj domov. O volebnú urnu môže požiadať aj priamo v deň volieb, a to okrskovú volebnú komisiu vo svojom volebnom okrsku. Vyplýva to zo zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
"Okrsková volebná komisia vyšle k voličovi dvoch svojich členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami, obálkou a so zoznamom tých voličov, ktorí požiadali o hlasovanie mimo volebnej miestnosti," píše sa v zákone. Prenosná volebná urna umožňuje hlasovať napríklad aj v nemocniciach.