Najlepšie urobíte, ak sa pred kúpou poradíte s odborníkom. Správny výber je totiž dôležitý. Na normálnu relaxačnú jazdu sú tzv. fitness-skate. Ak je vaším cieľom prekonávať rých lostné rekordy, vhodné sú pre vás tzv. speed-skates. Naopak na hokej sa hodia hockey-skates a na predvádzanie akrobatických kúskov agressive-skates
Mäkké alebo tvrdé
Rozdiel medzi tzv. hard-boots a soft-boots nie je. Tvrdé korčule sa skladajú z dvoch častí - vonkajšej umelohmotnej a vnútornej vyberateľnej. Tie mäkké sú vyrobené z pevnej tkaniny a nemajú žiadnu vnútornú časť. Vo všeobecnosti platí, že pre začiatočníka je lepšie kúpiť si pevné, aby mal nohu spevnenú.
Ložiská
Nenechajte sa pri výbere ovplyvniť len ABEC klasifikáciou. Korčule s nižšou známkou môžu jazdiť rovnako dobre ako tie s vyššou. Žiaľ, pri nakupovaní nie je ľahké odhadnúť kvalitu ložísk, rovnako ako ani po prvej jazde. Novým kolieskam sa spočiatku otáčať veľmi nechce, no postupne sa zabehajú.
Nezabudnite na chrániče
Spolu s kúpou nových korčúľ by ste nemali zabúdať ani na chrániče - hlavne na kolená, dlane, lakte a zápästia. Podmienkou je, aby vám dobre sedeli. Preto si ich radšej vyskúšajte. Nesmú ani tlačiť, ani byť príliš voľné, inak sa pri páde môžu strhnúť. Ochranná prilba by tiež mala byť súčasťou výstroja, a to hlavne u detí. Cena chráničov sa pohybuje okolo 400 Sk.
Zapínanie
Môže byť šnurovacie alebo na klipsne. Rozhodnite sa podľa toho, čo vám viac vyhovuje. Trendom sú pamäťové klipsne. Odborníci však radia kúpiť si šnurovacie korčule. Výmena šnúrok je totiž nenáročná a lacná.
Brzdy
Na korčuliach možno ísť skutočne rýchlo, preto by ich súčasťou mali byť i dobré brzdy. Korčule bývajú vybavené akousi stopkou, tá by mala byť vyrobená z gumy. Vyhnite sa preto tým so stopkou z pevnej umelej hmoty. Pri brzdení sa taví a brzdná dráha sa tak predlžuje až o 15 m.
Nôž
Pozornosť venujte aj rozmerom korčule. Dlhý „nôž“ a veľké kolieska (78 - 88 m m) sú vhodné pre rýchle korčuľovanie na rovných tratiach. Naopak korčule s kratším nožom a menšími kolieskami (72 - 76 mm) sú obratnejšie, no pomalšie.
Kolieska
Dôležitá je ich tvrdosť. Ale pozor, vždy záleží, na aké korčuľovanie ich budete využívať. Kolieska triedy 78A - 82A (tvrdé) jazdia na hladkom asfalte najrýchlejšie, mäkké kolieska 72A - 76A sú pomalšie, ale na hrubom povrchu lepšie tlmia otrasy.
CENY ZA JEDNOTLIVÉ TYPY
Fitness-skates | od 4 000 Sk do 11 000 Sk |
Relaxačné korčule | od 2 500 Sk do 4 000 Sk |
Hockey skates | od 4 500 Sk do 12 500 Sk |
Agressive-skates | od 5 000 Sk do 12 000 Sk |
Pre deti | *od 1 500 Sk do 4 000 Sk |
*Aby ste nemuseli korčule kupovať vašim deťom každý rok, siahnite po tých s nastaviteľnou veľkosťou (asi o tri čísla)