Na Velickom potoku sa vtedy po silných mrazoch a následnom oteplení pohli ľadové kryhy, ktoré sa zasekli pod mostom takmer v dvojmetrovej výške. Ľadový prírodný živel zatopil ulice, mesto pred pohromou zachránili vojaci.
Povodne v zimných mesiacoch nebývajú žiadnou výnimkou. Paradoxne prichádzajú počas najsilnejších mrazov, keď ľadové kryhy upchajú tok, čo má za následok vyliatie vody z koryta. Svoje by o tom vedeli rozprávať aj Popradčania, ktorých pred 60 rokmi postihla takzvaná ľadová povodeň.
„Vo Veľkej bol rozruch, prišli hasiči aj vojaci. Kryhy sa zasekli a nakopili sa až do výšky dvoch metrov pod mostom, cez ktorý vtedy chodila električka do Tatier. Hrozilo, že ľad ho zrúti. Vojaci kryhy odstrelili trhavinami až na niekoľkýkrát,“ spomína Belo Lištiak (69).
Podľa hasičov je boj s ľadom na toku mimoriadne ťažký, no najmä nebezpečný. „Niekedy nepomáha ani ťažká technika. Najúčinnejšou pomocou je ľad odstreliť, pričom sú na to špeciálne cvičení pyrotechnici,“ vraví popradský hasič Adrián Takáč (54).