Supermikrovlnka dokáže z kovového prášku „upiecť“ veľmi pevný kus, ktorý sa dá dokonca kuť. Výkonom sa pritom nelíši od mikrovlniek, aké máme v kuchyniach. Vedci chcú skúmať spekanie rôznych kovov, pričom by radi vyrobili aj reálne súčiastky.
Jedinečné zariadenie vlastní košický Ústav materiálového výskumu SAV. Na špeciálnu mikrovlnku získali zo štrukturálnych fondov 150 000 €. „Zariadenie je určené predovšetkým na spekanie práškových materiálov. Je pripravené aj na spekanie kovov. Jeho výkon predstavuje 300 až 3 000 wattov, príliš sa nelíši od obyčajnej mikrovlnky. Do tej však kov v žiadnom prípade nepatrí,“ hovorí vedecký pracovník Radovan Bureš.
„Konvenčné spekanie kovovej vzorky z práškovej ocele v bežnej peci trvá asi hodinu. V mikrovlnnej peci môže spekanie trvať 5 až 15 minút. Mikrovlnný ohrev je veľmi efektívny, šetrí energiu, čas i náklady,“ vraví Bureš.
Podľa neho kov zo supermikrovlnky môže byť o 20 až 30 % pevnejší. Z prášku vyrobia vzorku, ktorá sa dá dokonca kuť. „Chceli by sme vyrobiť reálne súčiastky na mieru, ktoré by sme aj poskytli na vyskúšanie. Mohli by sme tak vyčísliť úsporu a otestovať vlastnosti takto spracovaného kovu,“ uzavrel Bureš.
Ako to funguje
1. Vzorky umiestnia do keramickej komôrky, ktorú vložia do ďalšej komory s väčšími pórmi obalenej ešte keramickou vatou.
2. Tieto časti chráni ešte antikorová nádoba s dvojitými stenami, medzi ktorými prúdi voda. Chladenie vodou umožňuje nahriatie až na 1 600 °C.
3. Teplotu počas žiarenia vedci monitorujú pomocou infračerveného pyrometra. Do nádoby môžu prúdiť aj ochranné plyny, napríklad dusík či hélium.
4. Vzorka sa vo vnútri otáča ako v obyčajne mikrovlnke, výsledkom je spečená vzorka kovu, ktorá je o 20 až 30 % pevnejšia v porovnaní s obyčajnou pecou.
Mikrovlnné spekacie zariadenie
Hmotnosť: až 750 kilogramov
Výkon: 300 až 3 000 wattov
Frekvencia: až 2,45 gigahertza
Teplota: až 1 600 °C