Každý deň si kladú otázku, prečo muselo ich choré dievčatko, ktoré trpelo rakovinou lymfatických uzlín, zomrieť. Po tom, ako sa prevalil škandál s liekmi v Národnom onkologickom ústave (NOÚ), sa pýtajú, či naň mohla doplatiť aj ich milovaná dcérka.
Timea išla v apríli 2014 s bolesťami žalúdka k svojej obvodnej lekárke, ktorá ju poslala ku gastroenterológovi. „Predpísal jej lieky a povedal, že má poruchy trávenia. Stav sa jej však nezlepšil, a tak ho opäť vyhľadala. Žiaľ, neurobil jej gastroskopiu, ktorá by veľa napovedala,“ hovorí so slzami v očiach Timeina užialená mama Andrea (45) a pokračuje: „Dcérka trpela bolesťami brucha dlhé mesiace. Napokon jej v Nových Zámkoch diagnostikovali rakovinu lymfatického systému a skončila v NOÚ, kde jej podávali chemoterapiu.“
V polovici novembra ju podľa maminých slov prepustili domov s tým, že je na 99 % vyliečená. Žiaľ, problémy sa vrátili. „Máme podozrenie, že personál ústavu neurobil všetko, aby ju zachránil. Nabáda nás na to aj kauza o jeho obchodovaní s liekmi. Jeden taký, Mabtheru, totiž mala dostať aj naša dcéra. Či ho dostala v takom množstve, ako mala, alebo či ho vôbec dostala, to sa už zrejme nikdy nedozvieme,“ dodal smutne Timein otec Tibor (48).
Aj keď obaja rodičia zo všetkých síl robili, čo mohli, ich milovaná dcérka zomrela 5. apríla 2015 na Veľkonočnú nedeľu. „Sme veľmi sklamaní z toho, ako sa lekári, ale aj primár v NOÚ postavili k chorobe nášho dieťaťa,“ vraví mama Andrea a s trpkosťou v hlase dodáva: „Podali sme podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ich zistenia však boli pre nás doslova výsmechom. Podľa nich jediným, kto v liečbe nejako pochybil, bol gastroenterológ.“
Ťažko skúšaní rodičia sú presvedčení, že keby ich drahú Timejku v novozámockej nemocnici operovali hneď na začiatku a keby jej v NOÚ poskytli riadnu liečbu, mohla žiť. „Vieme o niekoľkých pacientoch, ktorí mali rovnakú diagnózu ako ona. Vyliečili ich a žijú, kým naše dievčatko leží v hrobe. Určite sa obrátime na právnika a budeme sa súdiť. Vieme, že život našej milovanej dcérke to už nevráti, ale nech sú potrestaní všetci, ktorí majú jej smrť akýmkoľvek spôsobom na svedomí,“ uzavrel otec nebohej Tibor, ktorý sa spolu s manželkou obrátil o pomoc aj na prezidenta SR.
Rakovina lymfatického systému
Non-Hodgkinov lymfóm patrí medzi nádorové ochorenia, ktoré je pri včasnom zachytení možné podľa štatistík u 75 - 95 % pacientov vyliečiť. Postihuje najmä mladých ľudí vo veku 15 - 30 rokov. Najskôr môže vyzerať len ako infekcia, medzi príznaky patrí únava, chudnutie, nočné potenie i bolestivý tlak napr. v oblasti hrudníka a žalúdka.