Ohúril v dramatickej scéne, keď sa z tunela rútil s vlakom ruských rakiet, ktorý chceli uniesť teroristi. Teraz sa Sergeja, s ktorým si zahral aj známy herec George Clooney, podarilo získať nadšencom z Podvihorlatského železničného spolku. Nepojazdnú mašinu chcú opraviť a vrátiť jej dušu.
Legendárny Sergej poslednýkrát na koľajniciach zatrúbil v roku 2000. Počas svojej železničnej kariéry sa však zaradil medzi hollywoodske hviezdy. Objavil sa v legendárnom trileri Peacemaker. „Objavil sa v dramatickej scéne s vlakom z ruskej raketovej základne. Chceli ho uniesť teroristi, rútil sa tunelom. Scéna vznikala na trati Dolná Štubňa, Horná Štubňa až po Čremošné,“ povedal bývalý riaditeľ úseku Miloš Slávik. Kvôli úlohe ruského rušňa filmári Sergeja dočasne prefarbili z červenej na vojenskú zelenú.
Po filmovačke sa vrátil k pôvodnému vzhľadu. Takéto dieselovo-elektrické kolosy kedysi jazdili v Sovietskom zväze. Vyrobili ho v Luhansku v roku 1971. Podľa podpredsedu Podvihorlatského železničného spolku Jána Lukáča ťahal prevažne nákladné vlaky, lebo nemal systém vykurovania.
Humenskí nadšenci získali rušeň zo zbierok Múzejno-dokumentačného centra. Chcú mu vrátiť pôvodnú podobu a funkčnosť. „Je to pre nás veľká výzva, že sa môžeme starať o takúto unikátnu technickú pamiatku. Takéto mašinky dnes už v prevádzke nie sú. Budeme radi, keď sa nám podarí Sergeja naštartovať a dať ho do poriadku,“ prezradil šéf Podvihorlatského železničného spolku Dominik Drevický. Verí, že sa im podarí na opravu zohnať financie.
Sergej
Výroba: Luhansk
Rok: 1971
Motor: 12-valcový dvojtaktný dieselový
Utiahol: 2,5-tisíc ton
Peace maker
V Bosne je zavraždený významný politik a neďaleko Uralu práve explodovala jadrová hlavica. Sú to dve zdanlivo nesúvisiace tragické udalosti. Prvé záhadné okolnosti vyplávajú na povrch a krízový štáb Bieleho domu začína okamžite pracovať na najvyššie obrátky. Šéfka oddelenia nukleárneho dozoru Julia Kelly dostane na pomoc svojrázneho drsného vojenského špecialistu Toma Devoa a akčný film sa rozbehne na plné obrátky.