Nachádza sa v pivnici starej asi 300 rokov a jeho návštevníci v ňom môžu nielen sledovať proces výroby nápoja, ale pozrieť si aj zbierku medovín zo Slovenska i zahraničia.
Medovina je kvasený nízkoalkoholický nápoj z medového roztoku a je najstarším alkoholickým nápojom na svete s niekoľko tisícročnou históriou. „Robili ju už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Vyskytovala sa aj u Keltov, Germánov a Slovanov. Správy z 9. až 11. storočia medovinu dokonca označujú za typický slovanský nápoj,“ prezradil o medovine zakladateľ múzea a výrobca tohto nápoja Bronislav Tomka, ktorého otec rozbiehal u nás výrobu medoviny. Nitrianske múzeum medoviny je jediné svojho druhu na Slovensku a nachádza sa v pivnici. Jej vek archeológovia odhadujú až na 300 rokov, nad ňou sa dokonca nachádza jaskyňa.
„Podobné mali v Prahe, ale našou výhodou je, že priamo v múzeu máme aj priestory, kde môžu návštevníci sledovať i proces výroby. V zbierke máme rôzne druhy medovín nielen od našich výrobcov, ale aj z Čiech či Poľska. Máme tu aj zhruba 50 fliaš historických vzoriek, ktoré sa už nevyrábajú,“ dodal Tomka.
Tradičná medovina sa robí len z medu, vody a kvasiniek. Aby medovina začala kvasiť, treba na 1 l vody 350 až 500 g medu. Slovensko spolu s Českom v súčasnosti patria k najväčším výrobcom a konzumentom medoviny. V Nitre je tiež najstaršia výrobňa na Slovensku. Približne desať slovenských legálnych výrobcov dokáže ročne vyprodukovať asi 500-tisíc litrov medoviny.
Kategórie medoviny
- tradičná - robia ju viacerí výrobcovia u nás, viac či menej sa vyrába po celom svete
- bylinná, resp. korenená - najrozšírenejšia forma výroby medoviny na Slovensku
- ovocná - typická skôr pre amerických a britských výrobcov
- podľa výslednej sladkosti sa medovina delí na suchú (20 - 24 °NM) a sladkú (28 - 32 °NM)
- podľa výrobnej technológie sa medovina delí na varenú a vyrábanú za studena