Na druhý svet odišla pre zákernú rakovinu prsníka. Liečila sa v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave, jej život sa však nepodarilo zachrániť. Paťka bola odkázaná na liek Herceptin, ktorý bol v NOÚ predmetom špinavého kšeftovania s cytostatikami. Pre megaškandál sa Helena nedokáže zbaviť pochybností, či o dcéru neprišla vinou obvinených pracovníkov oddelenia ambulantnej chemoterapie.
Pochybnosti jej nedovolia spávať! Helenina dcéra Patrícia († 29) po 3 rokoch boja s rakovinou prsníka umrela. Jej dcérka Ninka (6) prišla o mamu len týždeň po nástupe do školy. Teraz rodinu z obce neďaleko Žiliny čakajú najsmutnejšie Vianoce. Už keď sa najbližší s jej stratou snažili vyrovnať, prišla tvrdá rana! Na verejnosť prenikli informácie o špinavom obchode s cytostatikami v NOÚ v Bratislave. Čo je však ešte horšie, liek, ktorý podávali aj mladej Žilinčanke, bol na zozname kradnutých medikamentov.
„Aj Paťka bola odkázaná na Herceptin. Popri kauze mi napadlo, či sme sa aj my nestali obeťou týchto ľudských hyen,“ ozvala sa nám do redakcie Helena. „Úplne ma to opantalo a presvedčilo, či sme aj my občas alebo stále dostávali doplnený fyziológ. Naozaj lieky kradli? Ako dokázať, či ľuďom dali celý liek alebo ho riedili,“ zdôverila sa Novému Času Helena. Pochybnosti trhajú srdce aj jej otcovi, ktorý ju na chemoterapie do Bratislavy vozil 3-krát týždenne. „To tým ľuďom stálo 1 000 eur za naše utrpenie? Veď malé dievčatko ostalo bez matky!“ pýta sa s plačom zúfalý otec.
Pochybnosti pretrvávajú
Podľa rodičov sa napriek snahe lekárky Patríciin zdravotný stav zhoršoval. „V poslednom roku našli dcérke metastázy na mozgu. Bolo nám jasné, že nemáme toho veľa pred sebou,“ opisuje najhoršie momenty Helena. Lekárka sa dokonca snažila nastaviť aj ďalšiu biologickú liečbu - Avastin, ktorý bol rovnako na zozname kradnutých ampúl. Nič však už nedokázalo Paťkin osud zvrátiť a jej malá dcérka ostala bez mamičky. „Pamiatkou na maminku bude Ninke knižka plná fotografií a zážitky. Bude jej anjelikom, ktorý ju bude ochraňovať,“ cez slzy hovorí Helena, ktorá zvažuje, že prípad svojej dcéry dá prešetriť.
Paťka nebola jediným prípadom, ktorý vzbudil pochybnosti, či kšeftovanie s liekmi naozaj neublížilo žiadnemu onkologickému pacientovi. Hoci vyšetrovanie tieto skutočnosti zatiaľ nepotvrdilo. „Doterajšie výsledky vyšetrovania nepreukázali poškodenie pacientov alebo ohrozenie ich zdravotných stavov. Pokiaľ má niekto pochybnosti, nech sa v zmysle platnej legislatívy obráti na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ uviedla pre Nový Čas Viktória Vasilenková, hovorkyňa NOÚ. Helena sa však napriek tomu rozhodla prehovoriť.
„Z celej duše týmto dámam a pánom želám, aby zistili, čo je to mať ťažkú chorobu. Aké je to čakať na schválenie liekov od poisťovne, a pritom pomaly zomierať. Aby vedeli, ako sa cítia rodiny tých, ktorých okrádali,“ znie drsný odkaz smútiacej matky.
Nový Čas o kauze onkomafie
Nový Čas v kauze špinavého kšeftovania s cytostatikami v Národnom onkologickom ústave v Bratislave priniesol exkluzívne informácie. Vypátrali sme identitu 9 osôb, ktoré polícia obvinila z krádeže. V megaškandále figuruje 7 zo 17 pracovníkov oddelenia ambulantnej chemoterapie. Ide o magistra Juraja, laborantov Eriku, Ivanu, Lenku a Bernadettu a sanitára Lukáša a 2 ženy z farmafiriem Neli a Alice. Podľa polície kradli lieky Herceptin, MabThera a Avastin, ktoré sa používajú na liečbu rakoviny prsníkov, lymfómov, hrubého čreva, pľúc či krčka maternice.
Kšeftári mohli podľa svedkov vynášať 4 až 5 ampúl denne, pričom hodnota dávky pre pacienta sa pohybuje od 500 do 1 200 eur. Magistra Juraja polícia prichytila priamo pri predaji, od ženy z farmabiznisu mal dostať až 13-tisíc eur. Podľa informácií Nového Času obvinení ukrývali lieky v chladničke v ubytovni pre zamestnancov ústavu. Polícia ich objavila spolu s hotovosťou takmer 40-tisíc eur. Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov SR by vyšetrovatelia mali preveriť všetkých pacientov, ktorí v tom čase danú liečbu podstúpili a skontrolovať ich zdravotný stav.