Slúžiť bude dravcom pri ich vyzdravení a vypustení do voľnej prírody. K dispozícii majú spolu 30 voliér. Stav rehabilitačnej stanice bol mimoriadne zlý. „Voliéry nespĺňali potrebné podmienky na starostlivosť o zranené živočíchy. Unikátom na Slovensku je takzvaná rozlietavacia voliéra. Slúži na posledné štádium rehabilitácie,“ konštatovala Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE energia.
Stanicu spravuje od roku 1991 Univerzita veterinárskeho lekárstva. „Práce sme začali len v máji a výsledok je úžasný,“ uviedla rektorka univerzity Jana Mojžišová. Miesto v nej nájdu najmä chránené živočíchy, ktoré skončili zranené po náraze do elektrického vedenia či automobilu alebo sa našli vysilené a potrebujú dlhodobú rehabilitáciu. Jedným z nich je aj výr skalný, ktorý dostal meno Fero. „Našli ho poľovníci, mal otvorenú fraktúru ramennej kosti,“ povedal odborník Ladislav Molnár o dravcovi, ktorý sa na slobodu dostane až na jar.
Sovičke po nehode zachránili život
Jedným z pacientov zrekonštruovanej stanice je aj sova dlhochvostá, ktorú po autonehode našli v priekope. „Museli sme ju operovať, po troch týždňoch od zákroku ju preniesli do Rozhanoviec,“ uviedol odborník Ladislav Molnár. Sova teraz získava kondíciu, aby mohla opäť lietať.