V snahe dokázať, že Polynézia bola osídlená ešte pred Kolumbom, sa vydali na zradné vody Tichého oceána. Na plťke bez jediného klinca, bez jedinej skrutky. Projekt Kon-Tiki uchvátil svet natoľko, že po filmovom spracovaní sa bestsellerom stala aj kniha. Na sklonku roka 2015 experiment opäť ožil. Ako Kon-Tiki 2 a tentoraz aj so slovenskou účasťou!
Thor Heyerdahl a ďalších päť členov posádky sa na plavbu vydali 28. apríla 1947. Na jednoduchej bárke, akú pred takmer 2 000 - 3 000 rokmi zmajstrovali starí Inkovia a na ktorej sa živí a zdraví mali dopraviť z Južnej Ameriky do Polynézie. Severanom sa to nakoniec po 101 dňoch a viac než 6 800 kilometroch plavby podarilo, hoci ich plavidlo oproti originálu disponovalo výdobytkami modernej techniky ako rádiom, námornou mapou či hodinami.
V stopách nórskeho cestovateľa a spisovateľa ide vedecko-historický projekt Kon-Tiki 2. Začiatkom októbra v Peru odštartovala stavba nie jednej, ale rovno dvoch pltiek. Súčasťou medzinárodného tímu bola aj Slovenka Katarína Kierulfová (19). "Šancu som dostala kvôli tomu, že som rok študovala stavbu lodí na ľudovej vysokej škole v nórskom Fosene," vysvetľuje sympatická dievčina, po otcovi napoly Nórka. Od narodenia však žije a doma sa cíti v krajine pod Tatrami. "Zo Slovenska som tu jediná. Väčšina je z Nórska, ale boli tu aj dvaja Dáni, dvaja Rusi a jeden z Čile," vymenúva Katka členov medzinárodneho tímu. Ich úlohou bolo za šibeničné 3 týždne postaviť dve plavbyschopné plavidlá.
Za jedlo a nocľah
"Na celej plti nie sú žiadne klince. Kedže jediná z tímu maľujem, dostala som za úlohu namalovať logá sponzorov na plachty, na ktorých som po večeroch pracovala. Kontúry som musela nakresliť visiaca na lanách a až potom sme dali plachty na zem a maľovali. Bolo to namáhavé, ale s výsledkom sme spokojní." Samotné plavidlá vyrobili z balzy, zviazali sisalovými lanami a pokryli bambusovou podlahou, ktorá musela uniesť aj bambusovo-eukalyptusovú chatku, tiež zviazanú lanami. "Všetci sme stavali dobrovoľne za jedlo a ubytovanie. Bavilo nás to natoľko, že skoro každý deň sme pracovali aj 12 hodín," spomína Katka.
Hoci Kon-Tiki 2 kopíruje úspešný projekt Nóra Heyerdahla, je veľa vecí, ktoré sú iné. Tentokrát sa plte neplavia do Polynézie, ale na Veľkonočné ostrovy a prvýkrát aj naspäť. Veľké zmeny sú tiež v konštrukcii pltí (napríklad sťažeň nie je áčkový z dvoch častí, ale iba z jedného kusu), a predovšetkým v ich počte.
"Na jednej bude hlavný cieľ testovanie starého smerovania, navigácie pomocou tzv. guara dosiek. Na druhej sa budú robiť vedecké výskumy," vysvetľuje mladá staviteľka. "Na palube bude viacej vedcov, ktorí budú skúmať obsah plastov vo vode, znečistenie ovzdušia, vplyv globálneho otepľovania a vplyv El Niňo na podmorský život. Plťka bude lepšie zariadená ako niektoré profesionálne vedecko-výskumné lode."
Najväčší nepriateľ
Plavidlá sa z prístavu v Lime mali pôvodne vyplaviť 1. novembra, nakoniec sa tak stalo o tri dni neskôr. Podľa Katky každá hodina navyše znamenala pre plte obrovské nebezpečenstvo. "Čím dlhšie by zostali v prístave, tým väčšia hrozba by bola, že by zlyhali. A to kvôli vodným živočíchom, ktoré jedia drevo. Balza je pre nich pochúťka."
Návrat bádateľov je naplánovaný na marec. Plavba na Veľkonočné ostrovy by mala trvať 45 dní, naspäť kvôli južnému prúdu smerom do Chile rátajú s asi dvomi mesiacmi. "Približne mesiac budú na Veľkonočných ostrovoch, oddychovať a pripravovať plte na cestu späť," prezrádza najmladšia členka tímu.
Katka strávila v Peru dva mesiace. Nezarobila ani cent, no získala skúsenosti, ktoré plánuje rozšíriť ďalším štúdiom v Nórsku. "V budúcnosti by som sa chcela venovať hlavne tradičnej architektúre a popritom spolupracovať na nejakých projektoch s loďami, ak dostanem šancu. Nemôžem prezradiť veľa, ale už začíname plánovať Kon-Tiki 3," zakončila tajomne Katka Kierulfová.
Thor Heyerdahl (* 6. 10. 1914 - † 18. 4. 2002)
Nórsky moreplavec, spisovateľ a antropológ, ktorý sa preslávil svojimi odvážnymi experimentmi. Najznámejšia je expedícia Kon-Tiki, keď v roku 1947 na replike inkskej plte z balzového dreva prekonal vzdialenosť z Južnej Ameirky do Polynézie, na ostrov Raroira. Po 101 dňoch plavby preplávala 6 880 km. Heyerdahl dokázal, že Polynéziu mohli osídliť Indiáni z Južnej Ameriky. Kniha o expedícii sa stala svetovým bestselerom, predalo sa jej vyše 50 mil. výtlačkov.
Poznáte rodákov zo Slovenska, ktorí uspeli v zahraničí? Dajte nám o nich vedieť na tip@novycas.sk