Gymnázium Boženy Slančíkovej-Timravy v Lučenci funguje takmer polstoročie, za tento dlhý čas jeho lavice drali tisíce študentov a vyučovali v ňom stovky pedagógov. Objavili sme historické fotografie z čias Uhorska či pravidlá pre učiteľov a žiakov zo 17. storočia.
Prvá mestská škola, predchodca dnešného gymnázia, vznikla v centre Novohradu v roku 1590. Už predtým tu však zrejme fungovala iná vzdelávacia inštitúcia, ktorá pripravovala študentov na univerzity.
„O jej existencii však nemáme archívne dokumenty. No na Viedenskej a Krakovskej univerzite študovali žiaci z Lučenca a okolia,“ uviedol historik a bývalý profesor gymnázia Jozef Drenko.
Podľa zistení historikov je gymnázium najstaršou školou v kraji. Prvé povinnosti učiteľov pochádzajú ešte z roku 1611, učiteľ nesmel napríklad vlastniť obchod či krčmu. Pravidlá od Jana A. Komenského z roku 1677 zase dodržiavali žiaci.
„Učiteľa miluj ako otca, nikde sa nezdržiavaj radšej ako v jeho prítomnosti,“ píše sa v dokumente. Vyučovacím jazykom bola latinčina, od roku 1859 sa žiaci mohli učiť aj po slovensky.
Gymnázium však bolo paradoxne až do roku 1913 čisto mužskou školou, nežné pohlavie tu neštudovalo ani neučilo. „Ako hovorili naši predkovia, najťažšia práca je s ľuďmi a s pôdou. Aj dnes chceme byť predovšetkým školou otvorenou, modernou a vysoko výkonnou, do ktorej chodia radi žiaci aj učitelia,“ zakončila zástupkyňa gymnázia Jarmila Muchová.