Našich i zahraničných návštevníkov sprevádza po nedotknutých zákutiach Starohorských a Kremnických vrchov, aby získali unikátne fotografie medveďa, rysa, dravcov či vysokej zveri. Fototuristike sa cielene nevenuje žiadna cestovná kancelária u nás. Slašťan vysvetľuje, že to, čo robí, je zatiaľ iba v plienkach. Neskôr by však chcel služby ponúkať aj prostredníctvom zahraničných cestoviek.
„Mojím cieľom je ponúknuť domácim a zahraničným fotografom svoje služby a doviesť ich na požiadanie k takým druhom zveri alebo rastlín, ktoré majú záujem fotografovať,“ hovorí Jaroslav Slašťan s tým, že riskovať sa nevypláca.
Žiadna kvalitná 3D sieť, ktorou sa pri fotení maskujú, totiž podľa jeho slov ešte nie je zárukou, že stretnutie so šelmami sa nemôže skončiť tragédiou. „Najpodstatnejšie sú skúsenosti, znalosti o živote zvierat a tiež predvídavosť, čo sa týka správania zvierat. Treba presne poznať signály a možné reakcie zvierat, aby človek vedel odhadnúť moment, kedy sa dať na nenápadný ústup,“ hovorí ochranár. Nevyhnutná je nielen jazyková zdatnosť, ale aj dokonalé poznatky o prírode či základy prvej pomoci.
Maskovanie mu takmer obhrýzali jelene
Pri fotení je dôležité dokonale splynúť s prírodou. Vďaka modernému 3D oblečeniu, sieťam, bundám, rukaviciam či kuklám to už nie je až taký problém. Hoci plaché zvieratá sú citlivé na každý detail. „Raz sa mi stalo, že som si nedal rukavice. Srna aj na sto metrov vycítila, že odhalené ruky patria človeku,“ hovorí Jaro Slašťan. Zažil však aj situáciu, keď si stádo mladých jeleňov maskovanie nevšimlo a takmer mu začalo obžierať umelé listy na oblečení.