Moderný čierny panel so štvorčekmi sú v skutočnosti binárne hodiny. Všetci momentálne maturujú nad tým, ako sa v zariadení vlastne vyznať. Čas si totiž treba vypočítať.
O ničom inom ako o zvláštnych hodinách sa v Handlovej ani nehovorí. Ľudia sa pri nich pristavujú a snažia sa vyrátať, koľko hodín vlastne ukazujú. Otcom myšlienky o binárnych hodinách je architekt Patrik Juríček. „Zariadenie je súčasťou prvku, ktorý sme si nazvali kamenná kronika mesta. Ide o líniu, ktorá spája najstaršiu zachovanú budovu, kostol zo 14. storočia, prechádza celým námestím a končí sa binárnymi hodinami,“ vysvetlil architekt.
„Keď sme koncipovali ukončenie, hľadali sme niečo, čo by zobrazovalo súčasnosť, a vyšli nám hodiny. Nechceli sme digitálne, napadli nám také, ktoré fungujú na princípe, na akom fungujú počítače, čiže binárne,“ vysvetlil.
Hodiny dokážu riadiť svetelné scény v meste, sú napojené na verejné osvetlenie a rozsvecujú svetlá ukazujúce čas. „Rozpočtová cena binárnych hodín vo víťaznom projekte je 9 364 € bez DPH,“ povedala Soryana Hádenová, hovorkyňa mesta Handlová.
Netradičné hodiny si prišli obzrieť aj obyvatelia Peter (50) a Janka (50) Marasovci. „Každý to hneď nepochopí, ale je to veľmi zaujímavé,“ myslí si Peter. Jeho manželka sa smeje, že by im možno ušiel aj autobus, kým by sa dorátali k číslu.
Ako si vypočítate presný čas
Každý svetelný bod pozostáva z množstva LED bodov, ktoré reprezentujú konktétnu váhu binárnej sústavy a mocniny čísla 2. V prvom stĺpci je štvorček, ktorý symbolizuje jednotku, nad ním je dvojka, potom štvorka, osmička a šestnástka. Pri zisťovaní času zrátame číselné hodnoty svietiacich štvorčekov. Najprv spočítame hodiny v prvom stĺpci, rovnakým spôsobom potom minúty a sekundy.