Podstatná časť ide do zahraničia, kým u nás sa predáva iba vo vybraných obchodoch a v regióne, kde vyviera. Žriedlo minerálnej vody je staré už skoro pol tisícročia, najstaršia analýza santovskej kyselky pochádza z roku 1838. Prvé medzinárodné vyznamenanie získala na výstave v Hamburgu v roku 1869 a odvtedy jej na rozličných svetových a medzinárodných výstavách udelili 28 medailí.
Po časoch slávy však prišiel pád, podnik napokon v roku 2004 zatvorili. Po modernizácii v roku 2010 sa pokúšali o jeho reštart, no bezúspešne. Teraz sa v Santovke plnia fľaše minerálkou opäť. „Začali sme v roku 2013, no naša produkcia smeruje najmä do Švédska a USA, teraz doťahujeme kontrakty aj s Čínou,“ prezradil konateľ firmy Pavol Butkovský.
Na Slovensku sa Santovka distribuuje len do vybraných obchodov, pár fliaš nájdete priamo v regióne. „U nás zostáva len 10 %. Plniaca linka síce ide v plnom režime, no nafľašovať môžeme len taký objem, aký nám dovoľuje zákon o vodách,“ vysvetlil.
Minerálna voda je známa svojimi blahodarnými účinkami. Vyskytuje sa v nej lítium v takom množstve, aké po vypití 1 litra denne potrebuje ľudský organizmus. Väčšina produkcie preto smeruje na sever Európy, kde ju podrobia skúmaniu švédski vedci.
Prečo telo potrebuje lítium
Je chemickým prvkom, ktorý sa mnohými vlastnosťami podobá na horčík. Podľa zistenia švédskych vedcov nedostatok tohto prvku v našom tele vytvára veľkú pravdepodobnosť pre vznik civilizačných chorôb, ako sú Alzheimer či Parkinson. Pitie minerálnych vôd s obsahom lítia je preto akousi prevenciou pred vznikom týchto i ďalších neurochirurgických ochorení.