Toho nedávno pápež František vymenoval za biskupa na ostrove Island. V krajine je pritom už viac ako desať rokov a naučil sa aj náročnú islandčinu. Často musí svoju kaplnku doslova vyhrabávať spod snehu, no úsmev mu z tváre nezmizol.
Podľa Konferencie biskupov Slovenska sa na ostrove nachádza 13-tisíc katolíkov. Slovenský kapucín Dávid Tencer, ktorý sa narodil v Novej Bani, pôsobí na Islande od roku 2004. Predtým ho dobre poznali ako farára v Podkoniciach či Hriňovej, kde miestni naňho v dobrom spomínajú.
„Spolu s ostatnými kapucínmi pomáhali celej obci. Odvtedy, čo odišiel, tu už nebol nikto taký, ktorý urobil toľko pre dedinu,“ zaspomínal si Michal Vrab, starosta Podkoníc.
Na terajšieho biskupa Islandu nedajú dopustiť ani v Hriňovej.
„Bol neustále medzi ľuďmi, nebál sa ani tvrdej roboty,“ vyzdvihol prácu kapucína prednosta mesta Hriňová Marián Ďurica.
Ťažkú prácu má na dennom poriadku aj počas života na chladnom a nevyspytateľnom Islande. Aby sa dostali veriaci aj sám kňaz do kaplnky, často treba odhrnúť aj trojmetrový závej snehu. Ostrov si však obľúbil a pravidelne usporadúva rôzne karnevaly, stretnutia či vystúpenia pre domácich, ale aj prisťahovalcov.
A čo si určite nemôžete dať na ostrove ujsť?
„Všetko to, čím je zvláštny. Sopky, gejzíry, horúce pramene, ľadovce, tulene, veľryby a soby,“ povedal Tencer pre portál nasepodkonice.sk.
Večne usmievavý bradatý biskup momentálne zastrešuje celý ostrov, hoci počtom obyvateľov neprekoná ani naše hlavné mesto.
Ostrov je totiž najredšie osídlená krajina v Európe. Je teda možné, že skôr stretnete soba ako človeka.
„Všetko je tu neporovnateľné. Podkonice by tu boli pomerne veľkým mestom,“ povedal pre spomínaný portál. Obec Podkonice má pritom menej ako 900 obyvateľov. Podľa facebookového profilu islandského biskupa sa však rozhodne nenudia. Stavajú nový kostol, súťažia, krstia či birmujú. S vymenovaním do funkcie biskupa pribudne Tencerovi aj členstvo v sedemčlennej biskupskej konferencii škandinávskych krajín.
Island - najredšie osídlený európsky štát
- ostrovný štát pri Grónsku
- počet obyvateľov je 323 000 (2013)
- rozloha ostrova je 103 001 km2
- takmer 80 % tvoria príslušníci evanjelickej cirkvi
- v roku 930 bol na Islande vytvorený prvý parlament na svete
- má najviac horúcich vodných prameňov na svete
- hlavné a najväčšie mesto je Reykjavík