Po roku 1989 sa väčšina z nich vytratila z verejných priestranstiev. Dnes mnohé plastiky zapadajú prachom na mestských úradoch a v archívoch. V Rimavskej Sobote sa pre Lenina snažia nájsť kupcu už niekoľko rokov, zatiaľ ho „odložili“ v bývalom žalári. Socha revolucionára z Banskej Bystrice zasa zmizla.
O hlavu a malú plastiku vodcu proletariátu nemá nikto záujem. V centre Gemera preto Vladimír Iľjič Lenin skončil v bývalom žalári. Vyše štvormetrový monument mal v roku 1988 zhotoviť umelec Tibor Bártfay. Kým sa tak stalo, komunizmus padol. Samospráve ostala Leninova hlava a malý model sochy, ktoré sa snaží predať za 6 300 eur už niekoľko rokov. „Sú to sadrové odliatky a asi aj preto o ne nikto nemá záujem. Navrhnem poslancom, aby sme znížili cenu sôch, lebo inak nikdy nenájdeme kupca,“ uviedol primátor Jozef Šimko.
Na Námestí slobody v Banskej Bystrici sa pred rokom 1989 socha bývalého vodcu týčila na mramorovom podstavci, no neskôr akoby sa bola do zeme prepadla. Niektorí tvrdili, že Lenin skončil v zberných surovinách. „Podľa posledných informácií bol predaný do Francúzska,“ povedala hovorkyňa Banskej Bystrice Zdenka Sekerešová.
Historici si myslia, že zo všetkých sôch z čias komunizmu by mohla byť vytvorená zbierka - lapidárium. Gemersko-malohontské múzeum by uvažovalo o prijatí Lenina len v tom prípade, ak by mu ho mesto Rimavská Sobota venovalo. „Inak by sme ho nekúpili, nemáme na to vyčlenené financie,“ zakončila riaditeľka múzea Oľga Bodorová.