Nové Zámky sa ešte v prvej polovici minulého storočia mohli pýšiť mnohými krásnymi budovami. Stačili však tri nálety amerických bombardérov v rokoch 1944 a 1945 a všetko je úplne inak. Historická nádhera zmizla do nenávratna, ako spomienka zostali už len fotografie.
V roku 1938 boli Nové Zámky 4. najväčším mestom Slovenska po Bratislave, Košiciach a Trnave. Po Prvej viedenskej arbitráži, ktorá bola dôsledkom Mníchovskej dohody, mesto pripojili k Maďarsku. Počas 2. svetovej vojny sa stalo terčom spojeneckých bombardérov.
Dva nálety zo 7. a 14. októbra 1944 navždy zmenili tvár mesta. „Pri tom druhom bola kobercovým bombardovaním zničená celá pristaničná oblasť a železničná kolónia. Len na území rušňového depa napočítali 364 bombových kráterov.
Najtragickejšie však bolo tretie bombardovanie zo 14. marca 1945, teda dva týždne pred oslobodením mesta, keď naň americké letectvo zhodilo 700 bômb. Z pôvodných 3 394 domov bolo zničených 2 023. Po Drážďanoch boli Nové Zámky najzbombardovanejším mestom,“ tvrdí Alexander Štrba (69), autor publikácie Nové Zámky kedysi a dnes.
„A čo sa nezničilo pri bombardovaní, tak sa o skazu mnohého krásneho postaral komunistický režim alebo v súčasnosti nedostatok financií na obnovu historických budov,“ dodal Štrba.