Sprístupnená štôlňa Ľudmila spolu s múzeom sú svedectvom neľahkej doby. Miestni zanietenci ponúkajú aj adrenalínovú prehliadku v bývalom sklade výbušnín. Banský skanzen zahŕňa náučné chodníky pri autentických budovách bývalého závodu, zvyšky železníc a mostov, početné drevenice, banskú klopačku a mnoho ďalších zaujímavých exponátov.
„Zhromaždili sme mnoho materiálov, pochváliť sa môžeme vyše 20 štôlňami. Najskôr sme preto domácich vyzvali, aby nám poskytli rôzne predmety zo svojich povál. Výsledkom sú vyše dve tisícky rôznych cenných exponátov,“ pochválil sa geológ Miloš Greisel.
Porazila zub času
Jeho kolega a sprievodca potulkami štôlňou Ľudmila Ján Černík vysvetľuje okolnosti vzniku legendárneho baníckeho miesta. „Nikdy neslúžila na ťažbu, vyrazili ju zhruba v roku 1870. Je dlhá 117 metrov a aj kvôli bezpečnostným predpisom má dve vetvy. Oddelene skladovali trhaviny a zápalnice.
Ľudmila sa zachovala v pôvodnom stave s drevenou výbavou, pričom našou zaujímavosťou je originálny spôsob vystuženia stropov. Baníci na seba ukladali kamene a v istej výške ich už bez malty zalomovali v tvare gotického oblúka. Vrcholový kameň prenášal tlaky na výstuž a klenba dodnes odolala,“ dodal Černík. Skanzen je verejnosti prístupný až štyri dni v týždni, vstupné je dobrovoľné.