Inšpektori z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho kontrolujú, či v prevážanom dreve nie je nebezpečné háďatko borovicové, ktoré voľným okom nevidieť. Tento maličký škodca je však oveľa nebezpečnejší ako známy lykožrút. Strom dokáže zákerne zničiť za necelý mesiac. Háďatko už narobilo pohromu v Portugalsku.
Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky zabezpečuje ochranu hraníc pred zavlečením a rozšírením nebezpečných škodcov prostredníctvom špeciálne školených fytoinšpektorov. „Najnebezpečnejší škodca, ktorého pozorne sledujeme, je háďatko borovicové. Škodí hlavne ihličnatým stromom. V prípade napadnutia háďatkom strom umiera do mesiaca. Šíri sa rýchlejšie ako lykožrút. Dochádza k totálnej likvidácii lesov,“ varuje metodička vonkajšej karantény Viera Maršáleková.
Zákerné háďatko sa vyskytuje v krajinách Východnej Ázie ako Čína a Severná Kórea, ale aj v USA. Na dovlečenie škodcu už najviac doplatilo Portugalsko, kde napadol rozsiahle porasty. Lesy tam preto majú nariadenú prísnu karanténu. Háďatko sa objavilo už aj v Španielsku. „U nás sme našťastie jeho výskyt zatiaľ nezistili. Ale našli ho v zásielkach vo Švédsku a vo Francúzsku. Pred časom sme už vrátili kamión, kde sme našli otvory v dreve,“ pokračuje Maršáleková.
K najrizikovejším prenášačom patria drevené palety či debny z nekvalitného dreva. Fytoinšpektori preto na schengenskej hranici ako prví prekontrolujú každý kamión či podozrivé vozidlo. Z obalov odoberajú vzorky, ktoré posielajú do špecializovaného laboratória v Košiciach. „Výskyt háďatka zisťujeme extrahovaním a vyplavovaním za 24 až 48 hodín, voľným okom ich nevidieť,“ vysvetľuje diagnostička Kristína Darnadyová.
Kamión s nákladom musí za ten čas čakať na výsledky rozboru. Fytoinšpektori sú nekompromisní, v prípade odhalenia nebezpečenstva pre prírodu vracajú autá naspäť. Okrem háďatka sledujú ešte 33 ďalších škodcov.
Háďatko borovicové
- parazit dlhý necelý milimeter
- voľným okom ho nevidieť
- napáda najmä ihličnaté stromy
- šíria ho aj chrobáky rodu tesárik
- rozmnožuje sa kladením vajíčok v dreve
- prežíva aj niekoľko týždňov
- jediným účinným spôsobom likvidácie je spálenie napadnutého stromu aj s koreňmi