Pre tretiu etapu integrovanej dopravy sa menia lístky. Ľudia však budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka, pretože ich ceny pôjdu hore. Priplatiť si musia aj zdravotne ťažko postihnutí, keďže magistrát im zrušil bezplatné cestovanie. V stredu sa vybrali pred magistrát protestovať vozíčkari.
Od novembra sa vráti polhodinový jednorazový lístok, ktorý bude platiť len na území Bratislavy. Na hodinový, ktorý bude drahší o 30 centov, sa už dostanete aj do prvej zóny za mestom, čiže do Rovinky alebo Stupavy.
Oplatia sa však 24-hodinové a trojdňové lístky, ktoré budú lacnejšie. S nezmenenou cenou ostáva 15-minútový lístok, ktorý bude prestupný. Cena mesačnej električenky sa nezmení. Novinkou bude 7-dňový predplatný lístok, ktorý bude stáť 10,4 €. Dopravný podnik zavedie aj karnet, čiže viacnásobný cestovný lístok s 24 políčkami. Podľa hodnoty cesty si vyznačíte počet políčok.
Od novembra však budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka aj cestujúci ZŤP, ktorým zrušili bezplatné cestovanie. Poslanci rozhodli, že tí, ktorí majú trvalý pobyt v Bratislave, budú cestovať s 90-percentnou zľavou, ostatní si budú musieť zaplatiť polovičnú cenu.
Ich sprevádzajúci si musí uhradiť celý lístok. „Nejde o zľavu, ako to nazvali. Náš zlacnený a lístok sprevádzajúceho je oveľa drahší ako lístok jednotlivca. Keďže nás sprevádzajú do školy, k lekárovi, do mesta, na úrady alebo za kultúrou, je to veľmi drahé,“ uviedol hendikepovaný Martin Bernadič počas protestu na Primaciálnom námestí. Medzi vozičkárov prišiel aj primátor Ivo Nesrovnal, ktorý im povedal, že s tým nevie nič urobiť.
Električkou zadarmo
Klub poslancov Bratislava Inak chce ľudí do MHD prilákať aj bezplatným cestovaním električkami. Mesto by tak muselo podľa ich výpočtov vykryť stratu vo výške 10,5 milióna eur ročne. „Začali sme to prepočítavať. Zadarmo znamená pre ľudí s trvalým pobytom v Bratislave a pre ľudí, ktorí prichádzajú napríklad zo Senca a sú ochotní nechať svoje auto na záchytnom parkovisku,“ uviedla poslankyňa Katarína Augustinič.