Archeológovia totiž v podzemí našli nielen pec z 15. - 16. storočia a staré mince, ale aj zvyšky spišskonovoveskej kanalizácie. O všetky cenné nálezy nepríde ani verejnosť, ktorej cez sklo odhalia všetky tajomstvá histórie.
„V starých archeologických vrstvách sme našli zvyšky drevených trámov z neskorého stredoveku a včasného novoveku, čiže z obdobia 15. a 16. storočia. Táto drevená doska pravdepodobne tvorila zvyšok dlážky staršej stavby na tomto mieste,“ uviedol archeológ Andrej Žitňan zo spoločnosti Via Magna. Práve tu vznikol Provinčný dom a dnes tu sídli múzeum.
Archeológovia vo dvore preskúmali vrstvy až do geologického podložia a prebádali aj pivnice. „Vďaka detektoru kovov sme našli niekoľko mincí, ktoré budú neskôr vidieť aj návštevníci. V tzv. podzemnom lapidáriu pod betónovou platňou budú môcť návštevníci cez presklené okno vidieť aj prvú kanalizáciu mesta Spišská Nová Ves zo 60. rokov 19. storočia a zachované archeologické vrstvy,“ spomenul Žitňan.
Cez priehľadnú dlážku pritom odhalia aj unikátny nález historickej pece, ktorú mohli využívať aj na tavbu kovov. Riaditeľka múzea Zuzana Krempašská potvrdila, že návštevníci sa po dokončení rekonštrukcie už na jar budúceho roku naozaj majú na čo tešiť, pričom v máji pri príležitosti 65. výročia založenia múzea plánujú aj špeciálnu výstavu.