Zážitok na celý život! Presne taký majú za sebou členky ženskej folklórnej speváckej skupiny Harčarki z Pozdišoviec (okr. Michalovce).
Zoskupenie má len sedem členov a patrí k najmladším v regióne Zemplína. Šiestim ženám vo veku 15 až 42 rokov šéfuje jeden chlap, ktorý je umeleckým vedúcim a akordeonistom v jednej osobe.
Na Medzinárodný folklórny festival do ďalekej Číny sa dostali zhodou okolností. O spoluprácu ich v tom čase poprosil vedúci FS Jahodná, ktorý pôsobí pri Technickej univerzite v Košiciach. Keďže im po škole odišlo veľa speváčok, potrebovali ich pred veľkým vystúpením v zahraničí narýchlo zohnať.
"Mali sme spoločnú skúšku, aby sme sa trošku zohrali a utvrdili sa v tom, že nám to spoločne na javisku klape na jednotku," hovorí umelecký vedúci Harčarok Ondrej Novák.
V trojmiliónovom čínskom meste Changshu sa súbory predstavili tancom a spevom z rôznych regiónov Slovenska. Okrem našincov sa na festivale ozývali tóny ľudoviek z celého sveta. Zastúpenie mali aj Srbsko, Indonézia, Izrael, Malajzia,Thajsko či Rusko.
Slováci si Čínu naozaj užili, aj keď niektoré veci ich poriadne prekvapili. "Počas vystúpenia diváci vôbec netlieskajú," píše Novák, ktorý zároveň dodáva, že je to tam bežné. Iné je to však už na konci vystúpenia, vtedy ich s nekončiacim potleskom nechceli pustiť z javiska. "Atmosféra tam bola fantastická," hovorí.
A užili si aj mesto. Ani 90 percentná vlhkosť vzduchu ich neodradila od návštevy najznámejších kultúrnych pamiatok, ku ktorým si museli vyšliapať tritsíc schodov. Navštívili aj budhistický kláštor a vyšli si desať kilometrov do kopca, aby uvideli polia, na ktorých sa pestuje zelený čaj.
Folklórne súbory plánujú spoluprácu aj naďalej a možno sa spolu stretnú aj na budúcoročnom medzinárodnom festivale. Ten sa bude konať v Bulharsku.