Neporiadnici vyvážajú smeti do tej istej lokality ako predtým, ibaže legálne. Avšak teraz tam na nich starostlivo dohliadajú, aby sa odpad separoval. Na triedenie Hrušovčania nedajú dopustiť. Rôznofarebné kontajnery v obci vidieť na každom kroku. Odpad doma poctivo triedia nielen mladí, ale aj dôchodcovia. Za prístup k životnému prostrediu si Nižný Hrušov vyslúžil ocenenie Ekologický počin roka.
Od malej viesky pri Vranove nad Topľou by sa mohli učiť aj veľké mestá. V 6. ročníku Súťaže o najlepšie mestá a obce v triedení odpadov získala obec ocenenie Ekologický počin roka 2015. Ako jednej z mála obcí sa Nižnému Hrušovu podarilo vybabrať s bordelármi. Odpadky totiž dovtedy vyhadzovali na veľkú čiernu skládku k ceste za dedinu. „Smetisko sme vďaka 3–tisícovej dotácii z nadácie vyčistili, oplotili a prerobili na oficiálne zberné miesto,“ vysvetľuje Emília Bezeková z obecného úradu.
Ľudia tak chodia vyvážať odpad zadarmo na to isté miesto, ibaže celkom legálne. „Nosia hlavne také veci, čo sa nezmestia do kontajnerov, ako starý nábytok či odpad z prestavieb. Môžu priviezť jednu celú vlečku,“ hovorí Helena Džurbalová (55), ktorá na zber dohliada. „Máme tu aj obecné kompostovisko. Tam patrí odpad zo záhrad.“
Okrem toho v Hrušove na každom kroku nájdete nádoby na drobný triedený odpad – na zastávkach, pri obchode či pri ihrisku. Domáci platia za odpad 10 € ročne. Poctivo pritom separujú aj dôchodcovia. Napríklad v júli vyprodukovali v obci 21,76 tony odpadu. Z toho bolo 1,29 tony plastov, 1,4 tony papiera, 3,15 tony skla, 4,12 tony šlo do veľkoobjemového kontajnera a 11,8 tony predstavoval komunálny odpad. Získanú 1 500-eurovú cenu chcú investovať do ďalších vylepšení separovania. „Chceme sa dostať na 25 až 30 percent vyseparovaných zložiek odpadu,“ predsavzal si starosta Ján Fenčák.
Prečo separujete odpad?
Juraj Ondko (82), dôchodca
"Počul som v rozhlase, že treba triediť. Nič ma to nestojí, po smetie prídu až k môjmu domu. Je to dobré pre prírodu, ale aj pre ekonomiku."
Zlatica Sotáková (29), na materskej dovolenke
"My triedime všetko. Papier, plasty, sklo, kovy, elektroodpad, bioodpad, aj oblečenie. Je to pre nás ľudí a prírodu oveľa lepšie."
Martin Beňák (22), zvárač
"Som rybár a vidím, kde končia vyhodené smeti. Je to hrozný pohľad. Najlepšie je, keď sa odpad vyseparuje, ďalej použije a nezaťaží prírodu."