Už od štyroch rokov pomáhal rodičom pri priväzovaní lístkov. Všetko robí ručne, nepoužíva žiadnu chémiu. Jeho vinica skrýva rôzne skvosty. Rodina Štefana Gavorníka sa vinohradníctvu venuje už stáročia. „Keď som mal 4 roky, otec mi dal prvýkrát priväzovať lístky, a odvtedy som tu každý deň okrem víkendov. Vtedy oddychujem“ hrdo tvrdí. Vo svojom rodinnom vinárstve vyrába veltlínske zelené, rizling vlašský či frankovku modrú.
V archíve má aj poriadne staré kúsky z vlastnej vinice. „Mám jednu fľašu, tá má 25 rokov, ale tú uschovám až do mojej smrti,“ hovorí najstarší vinár Slovenska. Sám si vínko dopraje už len príležitostne. „Ja osobne ľúbim čo najstaršie víno a ženy čo najmladšie,“ zasmial sa Štefan, ktorý je aj vo svojom úctyhodnom veku stále vitálny. Jeho vína získali viacero ocenení. „Mám 7 zlatých a 14 strieborných medailí,“ hovorí.
S manželkou majú 3 dcéry a 4 vnúčatá, no tie sa vinohradníctvu veľmi nevenujú. „Zárobky z vína sú také biedne, že sa to už neoplatí, ale všetci mi pomáhajú pri oberačkách,“ doplnil. Úrodu zbierajú a lisujú ručne, no samotný proces je veľmi náročný. „Müller Thurgau je do pol roka hotový, ale rizling rýnsky je dobrý až po dvoch, troch rokoch,“ upresnil vinár.
Ak ochutnáva cudzie víno, tak len od priateľov. „Kupované nemám rád,“ priznáva sa. Tento ročník označil za veľmi dobrý hlavne pre dostatok slnka. „Je to zázrak, veď bol nedostatok vody, ale aj tak je veľká úroda a výborná sladkosť,“ tvrdí deduško.