Cenu za transfer technológií Slovenska 2015 dostali v kategórii Inovácia s najväčším potenciálom pre uplatnenie v praxi. Objavili špeciálne probiotikum Lactobacillus Plantarum, ktoré by chorým mohlo pomáhať už o dva roky.
Tím z Ústavu experimentálnej medicíny LF UPJŠ pracuje na výskume probiotík od roku 2007. Uznania sa dočkal na konferencii Národnej infraštruktúry pre podporu transferu technológií na Slovensku. Ocenili jeho výskum probiotických mikroorganizmov kmeňa Lactobacillus Plantarum.
„Spoločne s doktorom Ladislavom Strojným sme v laboratóriu izolovali tento mikroorganizmus z tráviaceho traktu. Preukázalo sa, že tento kmeň má veľmi prospešný efekt a že ho môžeme využiť u ľudí. Máme v rukách mikroorganizmus, ktorý môže byť základom pre liečebný prípravok,“ povedal prednosta ústavu Alojz Bomba.
Vraví, že Lactobacillus Plantarum budú vedieť využiť pri liečbe a prevencii chronických chorôb. Má protizápalové účinky, optimalizuje reakciu imunitného systému. Ovplyvňuje tukový metabolizmus, znižuje tak hladinu cholesterolu, a tým bojuje proti srdcovocievnym chorobám. Látka účinkuje aj protinádorovo, eliminuje výskyt karcinogénnych látok. „Máme aj úplne novú metódu využívajúcu probiotiká, ktorá ešte vôbec nebola na svete použitá. Hľadáme partnerov v Belgicku. Verím, že vďaka tomu ju budeme môcť veľmi rýchle uplatňovať u ľudí,“ prezradil Bomba. Liečbu si podľa všetkého dajú patentovať. Prednosta odhaduje, že ich terapiu pomocou probiotík budú môcť pacienti využiť už o dva roky.
Úspešní výskumníci
Ján Mojžiš sa venuje výskumu indolových fytoalexínov pochádzajúcich z listovej zeleniny, ktoré dokážu bojovať s nádorovými bunkami.
Pavol Miškovský vyvíja systém transportu liečiv na základe lipoproteínov, ktoré dokážu rozpoznať nádorovú bunku.
Alexander Fehér vyvíja cielený transport liečiv pomocou nanočastíc zo železa a z kobaltu.
Norbet Kopčo odhalil mozgové centrum vnímania zvuku na základe vzdialeností, čo môže pomôcť pri výrobe načúvacích strojčekov.
Jaromír Mikeš a Rastislav Jendželovský zistili, že bežné lieky proti bolesti znižujú citlivosť nádorových buniek.
Ako získavajú mikrób
- z biologických vzoriek tráviaceho traktu vyselektujú kmeň Lactobacillus Plantarum
- vyskytuje sa vo veľmi malom množstve, rozmnožujú ho na špeciálnom substráte
- vypestované mikroorganizmy skoncentrujú odstredením
- koncentrát vysušia mrazením pri veľmi nízkych teplotách na prášok
- mikroorganizmy „ožijú“, keď sa dostanú do tráviaceho traktu