Zdravotnícke zariadenia by dlhy mali postupne znižovať vďaka vyšším príspevkom od zdravotných poisťovní, povedala novinárom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Predchádzajúci kabinet Mikuláša Dzurindu presadil na likvidáciu dlhov v zdravotníctve viac než 19 miliárd Sk.
"V súčasnosti nemáme na to finančné prostriedky," uviedla Balázsiková. "Umožnili sme (nemocniciam), aby so zdravotnými poisťovňami vyrokovali výhodnejšie zmluvy," dodala hovorkyňa. Zvýšené zdroje nemocníc by tak tento rok mali podľa nej zadlžovanie zastaviť.
Riaditelia zdravotníckych zariadení zatiaľ nepotvrdili, že tento rok nebudú tvoriť ďalšie dlhy. Rizikom je napríklad zvýšenie miezd zdravotníkov v nemocniciach o viac ako deväť percent. Dlhodobou požiadavkou zdravotníckych odborárov je však tridsaťpercentný rast miezd.
Slovenské zdravotníctvo by tento rok malo hospodáriť približne s 90 miliardami korún, čo je asi o deväť miliárd Sk viac než vlani. Kabinet Roberta Fica totiž presadil vyššie odvody štátu za približne tri milióny svojich poistencov, napríklad deti a dôchodcov, a nižšiu DPH na lieky. Zdroje sa zvýšili aj vďaka ekonomickému rastu Slovenka a vyšším príspevkom od pracujúcich ľudí.
Celkový dlh nemocníc dosiahol koncom minulého roka 6,8 miliardy Sk. Takmer 4,5 miliardovú stratu vytvorili fakultné nemocnice, ktoré spravuje ministerstvo zdravotníctva. Zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti samosprávnych krajov a neziskových organizácií boli v strate približne 2,3 miliardy Sk. Nemocnice sa zadlžili napriek tomu, že straty vo výške takmer dvoch desiatok miliárd Sk, ktoré vznikli do konca roka 2004, uhradila spoločnosť Veriteľ. Tú založila predchádzajúca vláda.
Vláda vraj nemieni oddlžiť nemocnice
BRATISLAVA - Vláda Roberta Fica neplánuje pre nemocnice, ktoré do konca minulého roka vytvorili stratu takmer sedem miliárd korún, dotáciu na ich oddlženie.
Odporúčame z TIVI.sk
PR článok
Lipozomálne železo
Lipozomálne železo