Autorom projektu je architekt Ladislav Hudec († 65), pričom išlo o jeho prvý projekt v čase, keď mal 18 rokov. Meno architekta nie je na Slovensku veľmi známe, avšak vďaka svojej práci sa stal jednou z najvýznamnejších postáv medzivojnovej čínskej architektúry.
Ladislav Hudec projektoval svoj prvý mrakodrap v Šanghaji. Kúpeľná kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach je však vôbec jeho jediným dielom na Slovensku a vyhlásili ju aj za národnú kultúrnu pamiatku. „Ladislav Hudec pripravil návrh na kaplnku v roku 1913. Kaplnka bola vysvätená 26. júla 1914 s venovaním Panne Márii. Bola navrhnutá ako kombinácia kameňa a drevenej konštrukcie,“ povedal Vladimír Bevelaqua, starosta Vyhní s tým, že stavba kaplnky stála v tých časoch 8 000 korún a prispeli na ňu majitelia kúpeľov, obyvatelia Vyhní a banské mestá v okolí. V súčasnosti sa v kaplnke konajú bohoslužby i svadby.
Ako kaplnku objavili?
Až keď sa blížila svetová výstava EXPO 2010 v Šanghaji a Číňania v roku 2009 pripravili prvú výstavu o Hudecovi na Slovensku, objavila širšia verejnosť slovenského rodáka a šanghajského architekta. V jeho rodnom archíve sa našla takmer 100 rokov zabudnutá pohľadnica s kúpeľným kostolíkom vo Vyhniach so slovami: „Toto je moja prvá stavba kostola 1912/1913.“ Pre Slovákov aj obyvateľov Vyhní bolo prekvapujúce zistenie, že kaplnku v malej dedine navrhol slávny otec ázijských mrakodrapov a je jeho jedinou stavbou mimo Číny.
Takmer 50 rokov nosil prvenstvo
Ladislav Eduard Hudec (1893 - 1958) sa narodil v Banskej Bystrici. Študoval na technike v Budapešti. Počas 1. svetovej vojny padol do zajatia, neskôr ušiel do Číny a usadil sa v Šanghaji. Tu tvoril a má zrealizovaných viacero významných stavieb. Postavil prvé mrakodrapy v Šanghaji. Jeho 22-poschodový Park Hotel spojený s bankou, ktorý dokončil v roku 1934, bol desaťročia najvyššou budovou postavenou mimo územia Severnej Ameriky. Vyššia budova vyrástla v Šanghaji až v roku 1983.