Okrem iného sa môže pochváliť aj tým, že vo svojich zbierkach ukrýva vzácne kúsky, vrátane unikátnych dukátov z čias Jánošíka. Exponáty prežili zmeny štátov, komunizmus či veľké vojny. Počas 2. svetovej vojny, keď Kremnicu vypálili, sa ich podarilo zachrániť len vďaka tomu, že boli uložené v debnách a zamurované v pivnici. Čo ešte ukrýva?
Inštitúcia sa môže pochváliť viacerými zaujímavosťami. „Naše múzeum je mimoriadne aj tým, že tu máme jedinú stálu numizmatickú expozíciu na Slovensku,“ povedal Martin Chmelík z kremnického Múzea mincí a medailí. Ako prezradil, nachádza sa tu hneď niekoľko cenných kúskov. „Ide o zlatý kremnický florén zo 14. storočia či vzácny päťhaliernik z roku 1924,“ vysvetlil Chmelík s tým, že v bohatej a jedinečnej zbierke majú aj mince zo začiatku 18. storočia. Niektoré pritom mohol držať v rukách aj legendárny Jánošík.
„Je to ukážka sústavy mincí, ktoré boli platné v časoch Jánošíka. Mince múzeum väčšinou získalo v aukciách či od zberateľov. Určite ich nemáme z nejakého legendárneho pokladu,“ dodal s úsmevom Chmelík. Ako prezradil, ide o zlaté dukáty, veľké strieborné toliare, denáre a grajciare. Práve zlatými dukátmi a veľkými striebornými toliarmi sa platili veľké transakcie, ako bol napr. žold, a tieto mince sa prenášali v truhliciach, ktoré sa mohli stať korisťou zbojníkov.
Legendárny poklad
Zbojník Juraj Jánošík (*25. 1. 1688 - † 17. 3. 1713) sa stal hrdinom mnohých ľudových povestí a piesní. Viaceré legendy hovoria aj o jeho poklade, ktorý mal zakopať na neznámom mieste. Ten mal byť plný dukátov, aké vystavujú aj v kremnickom múzeu. Podľa jednej z legiend sa poklad ukrýva pod Veľkým Rozsutcom, iná hovorí, že bol zakopaný v lokalite Peňažná pri Kremnici. Niektorí nadšenci histórie sú zas presvedčení, že ho treba hľadať neďaleko Utekáča v časti Ďurkovka.