V roku 2004 sa však po viac ako sto rokoch výroba zlatistého moku spod Zobora presťahovala do Hurbanova. Na budúci rok by sa však táto tradícia mohla opäť obnoviť a Nitra sa znovu dostane na mapu výrobcov piva.
Nový pivovar by mohol začať produkovať prvé hektolitre v jednej z budov bývalej „ferrenitky“ na budúci rok v lete. „Zareagovali sme na výzvu ministerstva pôdohospodárstva na vznik malých pivovarov, od ktorého by sme chceli získať aj dotáciu na nákup technológií,“ prezradil budúci majiteľ pivovaru Gabriel Galbavý (40), ktorý sa okolo výroby piva pohybuje už dvadsať rokov.
V pripravovanom pivovare sa budú špecializovať na výrobu štyroch druhov piva varených tradičnou metódou z prírodných surovín bez pasterizácie a filtrovania. „Hlavným ťahúňom budú dva druhy piva, a to klasický svetlý ležiak plzenského typu a tmavý ležiak. Varené budú pre spotrebiteľa najuznávanejším, aj keď pre výrobcu ekonomicky najnáročnejším spôsobom. Hlavné spodné kvasenie bude prebiehať v tzv. otvorených spilkách, ktoré u nás už takmer v žiadnom pivovare nenájdete,“ doplnil Galbavý.
Nový pivovar v Nitre bude mať názov Pribina a pivá, ktoré sa v ňom budú vyrábať, ponesú názvy po osobnostiach spojených s týmto mestom či regiónom. „Chceme vyrábať štyri druhy piva, pričom tri budú svetlé so stupňovitosťou 10, 12 a 14 a jedno čierne. Verím, že sa nám ako lokálnemu pivovaru podarí presvedčiť konzumentov o kvalite nášho piva. Rozhodne ho v začiatkom budeme distribuovať iba do širšieho okolia Nitry. Predstavujeme si, že ho vyrobíme okolo 1 000 litrov denne, pričom do týždňa by sme ho varili asi trikrát. Chceme robiť aj sezónne pivá, takže ak bude záujem, vieme kapacitu postupne rozširovať,“ uzavrel riaditeľ budúceho nitrianskeho pivovaru.